Синхуа: ЕУ не треба да буде забринута због самита у Београду
ПЕКИНГ - Самит Кине и лидера 16 држава централне и источне Европе дао је нови подстицај за развој билатералних односа, а представља и погодну платформу за јачање националних економија, чиме олакшава улазак земаља у ЕУ, оцењује данас кинеска новинска агенција Синхуа.
"Механизам 16 1 је одговарајућа платформа која помаже јачање економија држава, а тиме и олакшава њихових улазак у 28-члани блок, подстичући процес евроинтеграција", оцењује агенција.
Не само да нова платформа проширује сарадњу на обострану корист, већ, како истиче Синхуа, успоставља нови мотор за продубљивање свеобухватног стратешког партнерства Кине и ЕУ, које доноси узајамне бенефите и резултате којима су сви на добити.
Неки би у Европској унији, како даље наводи кинеска агенција, могли да буду забринути због дијалога 16 1, сматрајући га штетним за свеукупне односе Кине и ЕУ.
"Ове спекулације су, међутим, празне приче", истиче Синхуа.
У том контексту агенција подсећа да је 11 од 16 држава региона централне и источне Европе приступило ЕУ и да је пет држава као свој циљ поставило чланство у Унији.
"Сарадња земаља Кине и региона може пре да буде подстицај за односе Кине и ЕУ него препрека", истиче кинеска агенција.
Агенција даље оцењује да је самит у Београду, коме је присустовао кинески премијер Ли Кећијанг "истакао мапу пута за будућу сарадњу" и да је "нова платформа за сарадњу знатно оснажила политичку вољу Кине и 16 држава за сарадњу".
Синхуа подсећа да је Ли "обећао да ће Кина основати нови инвестициони фонд у износу од три милијарде долара за земље средње и источне Европе", као и да ће се проширити сарадња на бројне области - од инфраструктуре до енергије.
"Имајући у виду њен географски значај, централна и источна Европа означава суштинску везу за кинеску иницијативу Пута свиле и таква повезаност би заузврат унапредила инфраструктуру ових земаља и оснажила њихов економски развој", наводи кинеска агенција.
Синхуа оцењује да механизам 16 1 може да има улогу мотора за земље овог региона за оживљавање њихове посустале економије и опоравка.
"Растуће економске везе између Кине и ових држава довеле су до трговинске размене вредне 50 милијарди долара, од јануара до октобра ове године, чиме се из бележи раст од 10,1 одсто годишње", навела је агенција.
Кинеске компаније су, како се подсећа, инвестирале више од пет милијарди долара у регион, покривајући области хемијске индустрије, телекомуникација, машинства.
Синхуа је указала на успешност претходно одржаног самита у Букурешту, на коме је покренуто 38 пројеката сарадње, од чега је 80 одсто спроведено, истичући да пројекти на изградњи инфраструктуре мостова, електрана и брзих пруга "теку глатко".
Прочитајте и:
♦ ХРВАТИ ОЧАЈНИ: Одлука Милановића да бојкотује самит у Београду је КАТАСТРОФА
♦ БИЋЕ ПРИЧЕ И О КАНАЛУ: Бачевић стигао из Пекинга са кинеском делегацијом