SKUPI SOKOVI, A JEFTINE FORE! Zašto se Merkator igra sa našim ZDRAVLJEM?!
Da li imate običaj da čitate deklaraciju kada kupujete u supermarketima? Ako nemate, možda ste žrtva prevare koju smo otkrili kada smo naišli na jedan od proizvoda koji su u redovnoj prodaju u supermarketu Merkator na Novom Beogradu.
Da u Merkatoru S i Idei čiji je vlasnik hrvatska firma Agrokor, ne postoji samo problem vezan za radnike o čemu smo ranije pisali, govori i podatak do kog je došao portal SrbijaDanas.com, a tiče se potrošača odnosno bezbednosti i ispravnosti proizvoda koji se nalaze u prometu u njihovim marketima.
Naime, čitalac našeg portala prosledio nam je fotografiju proizvoda koju je uslikao u prodavnici Merkatora na Novom Beogradu. U pitanju je plastična flašica soka na kome je ručno obeležen datum i rok upotrebe.
SRPSKA TUGA: Radnici u Idei ne mogu da kupe ni kiflu za topli obrok, ali to nije sve! (FOTO)
Nakon ove fotografije smo se zapitali koliko se uopšte u Merkatoru poštuju procedure i pravila koje štite kupca, i da li je uopšte dozvoljeno ručno deklarisanje na prehrambenim proizvodima. Takođe, kako bismo proverili navode našeg čitaoca otišli smo do Merkatora i kupili sok sa deklaracijom koja je ručno ispisana i saznali da je cena istog tog soka od 0,5 litara čak 539,99 dinara. (Pogledajte račun sa desne strane!)
Zašto ovo nije ispravna deklaracija?
Na konkretnoj bočici soka obeleženo je da je proizvod registrovan u Institutu “Dr. Milan Jovanović Batut“, ali kako nam je rečeno iz tog Instituta radi se o zloupotrebi njihove ustanove jer je istraživanje urađeno još 2013. godine.
- Budući da mi nismo analizirali ni jedan uzorak posle 2013. godine i da konkretni uzorak sa slike koju ste nam prosledili nama nije ni tada bio dostavljen u toj formi deklaracije, u pitanju je zloupotreba imena naše ustanove – rekla je za portal SrbijaDanas.com mr sc. med. Zorica Jovanovski, spec. higijene i načelnik centra za higijenu i humanu ekologiju Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
Obavezno štampanje roka upotrebe!
Na pitanje da li je dozvoljeno da se na proizvodima ručno obeležava rok upotrebe, u Institutu su nam rekli da postoji odredba kojom se odobrava ručno deklarisanje hrane, ali ona ne podrazumeva ručno obeležavanje datuma, kao što je ovde slučaj.
- Podaci na deklaraciji moraju da budu odštampani – naglašava mr sc. med. Zorica Jovanovski iz Batuta pozivajući se na Pravilnik o deklarisanju.
To znači da podaci moraju da budu odštampani na ambalaži ili na etiketi koja je pričvršćena za ambalažu na takav način da se ne može lako skinuti.
DA LI JE OVO MOGUĆE: Merkator propada, radnici ostaju bez posla?! (FOTO)
Ko je odgovoran za ovu zloupotrebu?
Proizvođač, kao i market, u ovom slučaju Merkator, u obavezi su prema datom zakonu da na deklaraciji obeleže naziv hrane, rok trajanja, naziv i adresu proizvođača i to na taj način, napominjemo opet, mora BITI ODŠTAMPANO, a ne ispisano rukom.
Na pitanje ko je odgovorano lice u ovom slučaju i lice koje je prekršilo zakon iz Instituta navode da je to proizvođač proizvoda, ali i onaj ko proizvod pušta u promet, što je u ovom slučaju Merkator S.
ZAŠTO SE O OVOME ĆUTI? Ovako STVARNO izgleda firma od koje zavisi 9 000 porodica u Srbiji! (FOTO)
- Za deklarisanje upakovane hrane odgovoran je, u skladu sa zakonom kojim se uređuje bezbednost hrane, subjekt u poslovanju hranom pod čijim se nazivom, odnosno poslovnim imenom hrana stavlja u promet, ili uvoznik ukoliko taj subjekt nije registrovan u Republici Srbiji. Uzorci su dostavljeni u neoriginalnom pakovanju, bez deklaracije, sa dostavljenim spiskom sastava (bez procentualnih vrednosti) što je sve u Izveštaju o rezultatima analize i navedeno – kažu mr sc. med. Zorica Jovanovski i naglašavaju da posle te godine njihov Institut nije radio nijedno ispitivanje i da je očigledno reč o zloupotrebi.
Pokušali smo i da dobijemo komentar iz kompanije Agrokor na celu situaciju, ali ih do objavljivanja ovog teksta nismo dobili. Zato ih ponovo molimo da odgovore na sledeća pitanja:
1. Da li ste proverili u Institutu "Batut" da li je ovaj proizvod zaista odobren od njihove strane?
2. Da li u vašim marketima postoje i drugi proizvodi sa rukom pisanom deklaracijom, i ako postoje, koji su?
3. Da li ste upoznati sa Pravilnikom o deklarisanju proizvoda koji nalaže da podaci o roku upotrebe moraju da budu odštampani na ambalaži ili na etiketi koja je pričvršćena za ambalažu na takav način da se ne može lako skinuti?