ŠOKANTNO: Venecuela zemlja sa najviše nafte i najsiromašnijim stanovništvom!
Venecuela je zemlja sa najvećim dokazanim rezervama nafte u svetu, ali isto tako jedna od najsiromašnijih zemalja sveta. Kako je to moguće?
Venecuela je prestigla i Saudijsku Arabiju po veličini dokazanih naftnih rezervi u svetu i danas poseduje 297,6 milijardi barela nafte. Kako bi vam to predstavili kolika je to količina nafte potrošnja Srbije u 2013. godini je iznosila 0,0228 milijardi barela nafte.
Venecuela nema pravu ekonomiju zato što je ekonomija zasnovana na izvozu nafte. Vrednost izvoza nafte izražena kao procenat ukupne vrednosti izvoza prelazi 95 procenata što dovodi Venecuelu u izuzetno ranjiv i zavistan položaj. Cene hrane i nafte su u Venecueli subvencionisane i kontrolisane od strane države. Venecuela ima najnižu cenu benzina u svetu od 6 centi dolara za galon što predstavlja 1,1 dinar po litru nafte. Ovakva cena benzina je stimulativna za niske troškove transporta ali zato dovodi do preteranog i nepotrebnog trošenja benzina koji je subvencionisan.
Zbog kontrole cena u Venecueli vladaju velike nestašice osnovnih životnih namirnica, veliki broj ljudi živi od socijalne pomoći. Ne postoji proizvodnja mnogih osnovnih životnih namirnica. Veliki priliv deviza utiče na rast uvoza jer ne postoji ekonomska isplativost za proizvodnjom mnogih proizvoda. Takođe, visoka stopa inflacije utiče nepovoljno na ekonomski ambijent u zemlji, pogotovo na privatni sektor.
Demonstracije posle smrti bivšeg predsednika Uga Rafaela Čaveza Frijasa koje su se intenzivirale početkom ove godine drastično utiču na ekonomiju zemlje. Opozicija na sve načine pokušava da diskredituje celokupan sistem vlasti aktuelnog predsednika Nikolasa Madura.
Da u Venecueli nije sve tako crno oduvek govori podatak da je od 1998. godine kada je Čavez došao na vlast pa sve do njegove smrti 2013. godine došlo do značajnog rasta životnog standarda. Izvršene su značajne reforme u zdravstvu, obrazovanju, podeli zemlje, naftnoj industriji, položaju autohtonog stanovništva, namenio je velika sredstva socijalno najugroženijim, smanjio je stopu siromaštva, a pogotovo stopu ekstremnog siromaštva. Tokom njegove vladavine smanjen je nivo siromaštva sa 21 posto u 1998. godini, na sedam posto na kraju njegovog mandata. Novac od nafte se preusmeravao u poljoprivredu, usluge, građevinarstvo, industriju i brodogradnju kako bi se diverzifikovala privreda i ojačali njeni delovi od strateškog značaja.
Trenutna situacija u Venecueli je katastrofalna zbog toga što nova vlada nije u stanju da na pravi način isprati politiku koju je vodio Čavez. Stopa korupcije je među najvišima na svetu što dodatno otežava ekonomski razvitak, stopa ubistava je dostigla 79 ubistava dnevno. Neophodno je izvršiti diverzifikaciju privrede, postići samodovoljnost u proizvodnji osnovnih životnih namernica kako bi se smanjila nestabilnost i postigla nezavisnost. Dodatno situaciju otežava odnos Amerike prema novom režimu i finansiranje opozicije koja postaje sve nasilnija.