ШОКАНТНО: Венецуела земља са највише нафте и најсиромашнијим становништвом!
Венецуела је земља са највећим доказаним резервама нафте у свету, али исто тако једна од најсиромашнијих земаља света. Како је то могуће?
Венецуела је престигла и Саудијску Арабију по величини доказаних нафтних резерви у свету и данас поседује 297,6 милијарди барела нафте. Како би вам то представили колика је то количина нафте потрошња Србије у 2013. години је износила 0,0228 милијарди барела нафте.
Венецуела нема праву економију зато што је економија заснована на извозу нафте. Вредност извоза нафте изражена као проценат укупне вредности извоза прелази 95 процената што доводи Венецуелу у изузетно рањив и завистан положај. Цене хране и нафте су у Венецуели субвенционисане и контролисане од стране државе. Венецуела има најнижу цену бензина у свету од 6 центи долара за галон што представља 1,1 динар по литру нафте. Оваква цена бензина је стимулативна за ниске трошкове транспорта али зато доводи до претераног и непотребног трошења бензина који је субвенционисан.
Због контроле цена у Венецуели владају велике несташице основних животних намирница, велики број људи живи од социјалне помоћи. Не постоји производња многих основних животних намирница. Велики прилив девиза утиче на раст увоза јер не постоји економска исплативост за производњом многих производа. Такође, висока стопа инфлације утиче неповољно на економски амбијент у земљи, поготово на приватни сектор.
Демонстрације после смрти бившег председника Уга Рафаела Чавеза Фријаса које су се интензивирале почетком ове године драстично утичу на економију земље. Опозиција на све начине покушава да дискредитује целокупан систем власти актуелног председника Николаса Мадура.
Да у Венецуели није све тако црно одувек говори податак да је од 1998. године када је Чавез дошао на власт па све до његове смрти 2013. године дошло до значајног раста животног стандарда. Извршене су значајне реформе у здравству, образовању, подели земље, нафтној индустрији, положају аутохтоног становништва, наменио је велика средства социјално најугроженијим, смањио је стопу сиромаштва, а поготово стопу екстремног сиромаштва. Током његове владавине смањен је ниво сиромаштва са 21 посто у 1998. години, на седам посто на крају његовог мандата. Новац од нафте се преусмеравао у пољопривреду, услуге, грађевинарство, индустрију и бродоградњу како би се диверзификовала привреда и ојачали њени делови од стратешког значаја.
Тренутна ситуација у Венецуели је катастрофална због тога што нова влада није у стању да на прави начин испрати политику коју је водио Чавез. Стопа корупције је међу највишима на свету што додатно отежава економски развитак, стопа убистава је достигла 79 убистава дневно. Неопходно је извршити диверзификацију привреде, постићи самодовољност у производњи основних животних намерница како би се смањила нестабилност и постигла независност. Додатно ситуацију отежава однос Америке према новом режиму и финансирање опозиције која постаје све насилнија.