Specijalizacije i za nezaposlene lekare
Ukoliko se predložene izmene i dopune Zakona o zdravstvenoj zaštiti usvoje, lekari posle položenog stručnog ispita neće morati da napune dve godine staža da bi mogli da konkurišu za specalizaciju, a jedan broj nezaposlenih doktora čekanje na radnu knjižicu moći će da prekrate volontiranjem.
Ministarstvo zdravlja na čelu sa novim ministrom dr Zlatiborom Lončarom pokušava da popravi lošu kadrovsku strukturu u zdravstvu. “Zatekao sam situaciju da uopšte nema projekcije koliko će nam specijalista za pet ili sedam godina otići u penziju, a koliko po drugom osnovu napušta državno zdravstvo”, rekao je Lončar i dodao da je veoma teško da se, kada jedan stručnjak ode u penziju, nađe adekvatna zamena za njega.
“Da bismo iškolovali jednog specijalistu, potrebno je minimum četiri do šest godina i još gotovo toliko praktičnog iskustva”, kaže Lončar.
Da bi se taj problem rešio ministar Lončar i njegov tim prave plan koliko i kog kadra će biti potrebno zdravstvu Srbije u narednih pet, sedam i 10 godina. “To ne može da se uradi odjednom i ne znači da će sada svi moći da dobiju specijalizaciju, ali od oktobra počinjemo sistematski da rešavamo problem da ne bismo došli u situaciju da nema ko da radi u zdravstvu. U deficitu su nam radiolozi, anesteziolozi, neurolozi, pedijatri”, ističe Lončar.
Takođe, on je rekao da će specijalisti morati da ostanu da rade u ustanovi koja mu je dala specijalizaciju bar onoliko koliko je trajalo usavršavanje, da se ne bi dogodilo da posle usavršavanja ode odmah u svet.
Predlog izmena zakona koji je inicirao novi ministar zdravlja Vlada Srbije usvojila je 24.jula i uputila ga Skupštini. Tim predlogom ukida se obaveza od dve godine obavljanja staža po položenom stručnom ispitu. Takođe, data je mogućnost nezaposlenim zdravstvenim radnicima da se sprecijalizuju u određenim oblastima medicine uvođenjem volonterskih specijalizacija.
Prema ovom predlogu ministar zdravlja za svaku kalendarsku godinu donosiće odluku o oblastima medicine, stomatologije, odnosno farmacije koje su deficitarne u Republici Srbiji, na osnovu prethodno pribavljenog mišljenja Zavoda za javno zdravlje, prenose Večernje novosti.
Trenutna kadrovska slika u zdravstvu je zabrinjavajuća: od ukupno 31.498 lekara, prema podacima Lekarske komore, čak 17 odsto njih 5.529, starije je od 60 godina. Između 50 I 60 godina imaju 9.042 lekara, a svega tri odsto – 880, mlađe je od 30 godina.