Специјализације и за незапослене лекаре
Уколико се предложене измене и допуне Закона о здравственој заштити усвоје, лекари после положеног стручног испита неће морати да напуне две године стажа да би могли да конкуришу за спецализацију, а један број незапослених доктора чекање на радну књижицу моћи ће да прекрате волонтирањем.
Министарство здравља на челу са новим министром др Златибором Лончаром покушава да поправи лошу кадровску структуру у здравству. “Затекао сам ситуацију да уопште нема пројекције колико ће нам специјалиста за пет или седам година отићи у пензију, а колико по другом основу напушта државно здравство”, рекао је Лончар и додао да је веома тешко да се, када један стручњак оде у пензију, нађе адекватна замена за њега.
“Да бисмо ишколовали једног специјалисту, потребно је минимум четири до шест година и још готово толико практичног искуства”, каже Лончар.
Да би се тај проблем решио министар Лончар и његов тим праве план колико и ког кадра ће бити потребно здравству Србије у наредних пет, седам и 10 година. “То не може да се уради одједном и не значи да ће сада сви моћи да добију специјализацију, али од октобра почињемо систематски да решавамо проблем да не бисмо дошли у ситуацију да нема ко да ради у здравству. У дефициту су нам радиолози, анестезиолози, неуролози, педијатри”, истиче Лончар.
Такође, он је рекао да ће специјалисти морати да остану да раде у установи која му је дала специјализацију бар онолико колико је трајало усавршавање, да се не би догодило да после усавршавања оде одмах у свет.
Предлог измена закона који је иницирао нови министар здравља Влада Србије усвојила је 24.јула и упутила га Скупштини. Тим предлогом укида се обавеза од две године обављања стажа по положеном стручном испиту. Такође, дата је могућност незапосленим здравственим радницима да се спрецијализују у одређеним областима медицине увођењем волонтерских специјализација.
Према овом предлогу министар здравља за сваку календарску годину доносиће одлуку о областима медицине, стоматологије, односно фармације које су дефицитарне у Републици Србији, на основу претходно прибављеног мишљења Завода за јавно здравље, преносе Вечерње новости.
Тренутна кадровска слика у здравству је забрињавајућа: од укупно 31.498 лекара, према подацима Лекарске коморе, чак 17 одсто њих 5.529, старије је од 60 година. Између 50 И 60 година имају 9.042 лекара, а свега три одсто – 880, млађе је од 30 година.