Srbija u "lošem" društvu
Srbija Danas predstaviće do 29. avgusta učesnike Mundobasketa.
Mečevi A grupe 17. Svetskog prvenstva (30. avgust - 14. septembar) igraju se u Granadi. Prve četiri reprezentacije izboriće plasman u osminu finala.
"ORLOVI" - JEDNAČINA SA VIŠE NEPOZNATIH
SRBIJA – Posle razočaravajućeg raspleta na šampionatu u Turskoj i sudijske nepravde u „čuvenom“ polufinalu, kada je poklonjena pobeda Turskoj, „orlovi“ će sa novim selektorom Aleksandrom Đorđevićem pokušati da se u Španiji domognu pobedničkog postolja.
Srbija je definitivno na novom početku. U odnosu na tim koji je prošle godine na Evropskom prvenstvu u Sloveniji izborio vizu za Svetsko prvenstvo, Đorđević može da računa na Bogdanovića, Bjelicu, Krstića, Markovića i Katića. Zbog povreda izostaju Nedović, Micić, Lučić, Dangubić, učešće je otkazao Veličković, a u poslednjem trenutku pred put na šampionat, selektor je odstranio Vladimira Micova zbog nediscipline. Nema sumnje da su dometi ove selekcije nepoznanica i za najstručniju košarkašku javnost. Pogotovo, što je pod znakom pitanja koliko će moći da pomogne roviti kapiten Nenad Krstić, koji se priključio selekciji 14 dana pred šampionat. Potencijal je neizmeran, da li će to biti dovoljno da se ispuni san o medalji?
FIBA rejting: 11.
Broj učešća: 14.
Najveći uspeh: Šampioni pet puta (Jugoslavija 1970, 1978, 1990, 1998, 2002), četvrto mesto (Srbija 2010).
Poslednje učešće: Turska 2010 - četvrto mesto.
Najveća zvezda: Nenad Krstić.
Selektor: Aleksandar Đorđević.
Sastav: Miloš Teodosić, Bogdan Bogdanović, Nemanja Bjelica, Stefan Marković, Nikola Kalinić, Nenad Krstić, Miroslav Raduljica, Raško Katić, Vladimir Štimac, Marko Simonović, Stefan Birčević, Stefan Jović.
SAMBA NA NBA NAČIN
BRAZIL – Fudbaleri su razočarali na Svetskom prvenstvu u domovini, mogu li košarkaši da obraduju naciju? „Karioke“ dolaze u Španiju zahvaljujući „vajld karti“, ali mogu da naprave dobar rezultat na Pirinejima. Selektor Ruben Manjano ima na raspolaganju četiri NBA asa: Leandra Barbosu (Finiks), Tijaga Splitera (San Antonio), Nenea (Vašington) i Andersona Varežaoa (Klivlend). Sa plejmejkerom Barselone Marselom Uertasom, Brazilci su sposobni da pretenduju na visok plasman, možda napadnu i medalju.
FIBA rejting: 10.
Broj učešća: 16.
Najveći uspeh: Šampioni dva puta (1959, 1963).
Poslednje učešće: Turska 2010 – deveto mesto.
Najveća zvezda: Tijago Spliter.
Selektor: Ruben Manjano.
Sastav: Marselo Mačado, Raulzinjo Neto, Rafael Hetšajmer, Leri Tejlor, Aleks Garsija, Marselinjo Uertas, Leandrinjo Barbosa, Anderson Varežao, Giljerme Đovanoni, Nene Ilario, Markinjos Viera, Tijago Spliter.
FARAONI, A TOTALNI AUTSAJDERI
EGIPAT – Vicešampion Afrike je apsolutni autsajder u najjačoj grupi Mundobasketa. Egipćani dolaze u Španiju ohrabreni odličnim partijama na prošlogodišnjem šampionatu kontinenta u Abidžanu. „Faraoni“ 20 godina nisu bili učesnici Mundobasketa i sigurno je da će pokušati da što skuplje prodaju kožu favoritima iz Evrope i Brazila. Izabranici Amr Abula Keira vatreno krštenje imaće upravo protiv selekcije Srbije.
FIBA rejting: 46.
Broj učešća: 5.
Najveći uspeh: Peto mesto (1950).
Poslednje učešće: Kanada 1994 – 14. mesto.
Najveća zvezda: Asem Marei.
Selektor: Amr Abul Keir.
Sastav: Rami Abdala, Šerif Abdala, Amr Abdelhalim, Moamen Abuelanin, Jusef Abušouša, Ibrahim Elgamal, Mustafa Elmekaivi, Mušanad Elšabag, Hajtam Kalifa, Vael Keder, Šraf Rabi, Seifeldin Said.
DESETKOVANI, ALI OPASNI "TRIKOLORI"
FRANCUSKA – Šampion Evrope imaće vrlo težak zadatak da nadmaši najbolji rezultat na Svetskim prvenstvima – četvrto mesto daleke 1954. godine. Selektor Vensan Kole ne može da računa na kičmu tima Tonija Parkera, još jednog plejmejkera Nanda de Koloa kao i NBA centre Žoakima Nou, Aleksisa Ažinku i Kevina Serafina. I pored ovih izostanaka Francuzi imaju odličan tim predvođen Nikolasom Batumom, Borisom Dijaoom, Mikaelom Želabalom i Florijanom Petrusom. Kao i na EP u Sloveniji, u sastavu je doskorašnji kapiten Partizana Žofre Lovernj.
FIBA rejting: 8.
Broj učešća: 6.
Najveći uspeh: Četvrto mesto (1954)
Poslednje učešće: Turska 2010 – 13. mesto.
Najveća zvezda: Nikolas Batum.
Selektor: Vensan Kole.
Sastav: Nikolas Batum, Boris Dijao, Antoan Dio, Ivan Furnije, Mikael Želabal, Rudi Gobert, Tomas Uertel, Edvin Džekson, Čarls Kahudi, Žofre Lovernj, Jan Mahinmi, Floren Pjetrus.
DIV HADADI MERKA SENZACIJU
IRAN – Šampion Azije pokušaće da se na mala vrata plasira u osminu finala, ali bi to bilo istinska senzacija. Irance predvodi Hamed Hadadi, 218 cm visoki centar Mahram Teherana., nekadašnji član Memfisa i Finiksa. Veliki uticaj na košarku u Iranu imali su srpski treneri, nekadašnji selektori azijskog šampiona Nenad Trajković, Rajko Toroman i Veselin Matić.
FIBA rejting: 20.
Broj učešća: 1.
Najveći uspeh: 19. mesto (2010).
Poslednje učešće: Turska 2010 – 19. mesto.
Najveća zvezda: Hamed Hadadi.
Selektor: Memi Bećirović.
Sastav: Hamed Afag, Ruzbeh Arghavan, Hamed Hadadi, Mohamedi Jamšidi, Mahdi Kamrani, Ašgar Kardust, Arsalan Kazemi, Sajad Mašajehi, Erfan Nasaj Pur, Samad Nihah, Ošin Sahakijan, Bahnam Idenhor Di, Arman Zangeneh.
ŠAMPIONI ŽELE NOVI "KRALJEVSKI MARŠ"
ŠPANIJA – Svetski šampioni iz 2006. godine u domovini spuštaju zavesu na briljantnu predstavu koja traje uoravo od šampionata u Japanu. Selektor Huan Orenga računa na čak sedam igrača koji su pre osam godina osvojili istorijsko zlato za „crvenu furiju“. U timu su Pau Gasol, Huan-Karlos Navaro, Hoze Kalderon, Rudi Fernandez, Felipe Rejes, Mark Gasol i Serhio Rodrigez. Posle uspeha na Mundobasketu 2006. godine,, Španija je dva puta bila i evropski šampion, pa je novi šampionat odlična prilika da se trofejna generacija oprosti od reprezentacije uz „Kraljevski marš“, pogotovo zbog izostanaka najvećih zvezdaselekcije SAD.
FIBA rejting: 1.
Broj učešća: 9.
Najveći uspeh: Šampioni (2006).
Poslednje učešće: Turska 2010 – 6. mesto.
Najveća zvezda: Pau Gasol.
Selektor: Huan Antonio Orenga.
Sastav: Pau Gasol, Rudi Fernandez, Serhio Rodrigez, Huan-Karlos Navaro, Hoze Manuel Kalderon, Felipe Rejes, Viktor Klever, Riki Rubio, Serhio Ljulj, Mark Gasol, Serž Ibaka, Dani Dijez.
RASPORED
1. kolo (30.avgust)
Egipat-Srbija 15:30
Francuska-Brazil 18:00
Iran - Španija 22:00
2. kolo (31. avgust)
Srbija-Francuska 15:30
Brazil-Iran 18:00
Španija-Egipat 22:00
3. kolo (1. septembar)
Iran-Srbija 15:30
Francuska-Egipat 18:00
Brazil-Španija 22:00
4. kolo (3. septembar)
Egipat-Iran 15:30
Srbija-Brazil 18:00
Španija-Francuska 22:00
5. kolo (4. septembar)
Brazil-Egipat 15:30
Iran-Francuska 18:00
Srbija-Španija 22:00