Србија у "лошем" друштву
Србија Данас представиће до 29. августа учеснике Мундобаскета.
Мечеви А групе 17. Светског првенства (30. август - 14. септембар) играју се у Гранади. Прве четири репрезентације избориће пласман у осмину финала.
"ОРЛОВИ" - ЈЕДНАЧИНА СА ВИШЕ НЕПОЗНАТИХ
СРБИЈА – После разочаравајућег расплета на шампионату у Турској и судијске неправде у „чувеном“ полуфиналу, када је поклоњена победа Турској, „орлови“ ће са новим селектором Александром Ђорђевићем покушати да се у Шпанији домогну победничког постоља.
Србија је дефинитивно на новом почетку. У односу на тим који је прошле године на Европском првенству у Словенији изборио визу за Светско првенство, Ђорђевић може да рачуна на Богдановића, Бјелицу, Крстића, Марковића и Катића. Због повреда изостају Недовић, Мицић, Лучић, Дангубић, учешће је отказао Величковић, а у последњем тренутку пред пут на шампионат, селектор је одстранио Владимира Мицова због недисциплине. Нема сумње да су домети ове селекције непознаница и за најстручнију кошаркашку јавност. Поготово, што је под знаком питања колико ће моћи да помогне ровити капитен Ненад Крстић, који се прикључио селекцији 14 дана пред шампионат. Потенцијал је неизмеран, да ли ће то бити довољно да се испуни сан о медаљи?
ФИБА рејтинг: 11.
Број учешћа: 14.
Највећи успех: Шампиони пет пута (Југославија 1970, 1978, 1990, 1998, 2002), четврто место (Србија 2010).
Последње учешће: Турска 2010 - четврто место.
Највећа звезда: Ненад Крстић.
Селектор: Александар Ђорђевић.
Састав: Милош Теодосић, Богдан Богдановић, Немања Бјелица, Стефан Марковић, Никола Калинић, Ненад Крстић, Мирослав Радуљица, Рашко Катић, Владимир Штимац, Марко Симоновић, Стефан Бирчевић, Стефан Јовић.
САМБА НА НБА НАЧИН
БРАЗИЛ – Фудбалери су разочарали на Светском првенству у домовини, могу ли кошаркаши да обрадују нацију? „Кариоке“ долазе у Шпанију захваљујући „вајлд карти“, али могу да направе добар резултат на Пиринејима. Селектор Рубен Мањано има на располагању четири НБА аса: Леандра Барбосу (Финикс), Тијага Сплитера (Сан Антонио), Ненеа (Вашингтон) и Андерсона Варежаоа (Кливленд). Са плејмејкером Барселоне Марселом Уертасом, Бразилци су способни да претендују на висок пласман, можда нападну и медаљу.
ФИБА рејтинг: 10.
Број учешћа: 16.
Највећи успех: Шампиони два пута (1959, 1963).
Последње учешће: Турска 2010 – девето место.
Највећа звезда: Тијаго Сплитер.
Селектор: Рубен Мањано.
Састав: Марсело Мачадо, Раулзињо Нето, Рафаел Хетшајмер, Лери Тејлор, Алекс Гарсија, Марселињо Уертас, Леандрињо Барбоса, Андерсон Варежао, Гиљерме Ђованони, Нене Иларио, Маркињос Виера, Тијаго Сплитер.
ФАРАОНИ, А ТОТАЛНИ АУТСАЈДЕРИ
ЕГИПАТ – Вицешампион Африке је апсолутни аутсајдер у најјачој групи Мундобаскета. Египћани долазе у Шпанију охрабрени одличним партијама на прошлогодишњем шампионату континента у Абиџану. „Фараони“ 20 година нису били учесници Мундобаскета и сигурно је да ће покушати да што скупље продају кожу фаворитима из Европе и Бразила. Изабраници Амр Абула Кеира ватрено крштење имаће управо против селекције Србије.
ФИБА рејтинг: 46.
Број учешћа: 5.
Највећи успех: Пето место (1950).
Последње учешће: Канада 1994 – 14. место.
Највећа звезда: Асем Мареи.
Селектор: Амр Абул Кеир.
Састав: Рами Абдала, Шериф Абдала, Амр Абделхалим, Моамен Абуеланин, Јусеф Абушоуша, Ибрахим Елгамал, Мустафа Елмекаиви, Мушанад Елшабаг, Хајтам Калифа, Ваел Кедер, Шраф Раби, Сеифелдин Саид.
ДЕСЕТКОВАНИ, АЛИ ОПАСНИ "ТРИКОЛОРИ"
ФРАНЦУСКА – Шампион Европе имаће врло тежак задатак да надмаши најбољи резултат на Светским првенствима – четврто место далеке 1954. године. Селектор Венсан Коле не може да рачуна на кичму тима Тонија Паркера, још једног плејмејкера Нанда де Колоа као и НБА центре Жоакима Ноу, Алексиса Ажинку и Кевина Серафина. И поред ових изостанака Французи имају одличан тим предвођен Николасом Батумом, Борисом Дијаоом, Микаелом Желабалом и Флоријаном Петрусом. Као и на ЕП у Словенији, у саставу је доскорашњи капитен Партизана Жофре Ловерњ.
ФИБА рејтинг: 8.
Број учешћа: 6.
Највећи успех: Четврто место (1954)
Последње учешће: Турска 2010 – 13. место.
Највећа звезда: Николас Батум.
Селектор: Венсан Коле.
Састав: Николас Батум, Борис Дијао, Антоан Дио, Иван Фурније, Микаел Желабал, Руди Гоберт, Томас Уертел, Едвин Џексон, Чарлс Кахуди, Жофре Ловерњ, Јан Махинми, Флорен Пјетрус.
ДИВ ХАДАДИ МЕРКА СЕНЗАЦИЈУ
ИРАН – Шампион Азије покушаће да се на мала врата пласира у осмину финала, али би то било истинска сензација. Иранце предводи Хамед Хадади, 218 цм високи центар Махрам Техерана., некадашњи члан Мемфиса и Финикса. Велики утицај на кошарку у Ирану имали су српски тренери, некадашњи селектори азијског шампиона Ненад Трајковић, Рајко Тороман и Веселин Матић.
ФИБА рејтинг: 20.
Број учешћа: 1.
Највећи успех: 19. место (2010).
Последње учешће: Турска 2010 – 19. место.
Највећа звезда: Хамед Хадади.
Селектор: Меми Бећировић.
Састав: Хамед Афаг, Рузбех Arghavan, Хамед Хадади, Мохамеди Јамшиди, Махди Камрани, Ашгар Кардуст, Арсалан Каземи, Сајад Машајехи, Ерфан Насај Пур, Самад Нихах, Ошин Сахакијан, Бахнам Иденхор Ди, Арман Зангенех.
ШАМПИОНИ ЖЕЛЕ НОВИ "КРАЉЕВСКИ МАРШ"
ШПАНИЈА – Светски шампиони из 2006. године у домовини спуштају завесу на бриљантну представу која траје уораво од шампионата у Јапану. Селектор Хуан Оренга рачуна на чак седам играча који су пре осам година освојили историјско злато за „црвену фурију“. У тиму су Пау Гасол, Хуан-Карлос Наваро, Хозе Калдерон, Руди Фернандез, Фелипе Рејес, Марк Гасол и Серхио Родригез. После успеха на Мундобаскету 2006. године,, Шпанија је два пута била и европски шампион, па је нови шампионат одлична прилика да се трофејна генерација опрости од репрезентације уз „Краљевски марш“, поготово због изостанака највећих звездаселекције САД.
ФИБА рејтинг: 1.
Број учешћа: 9.
Највећи успех: Шампиони (2006).
Последње учешће: Турска 2010 – 6. место.
Највећа звезда: Пау Гасол.
Селектор: Хуан Антонио Оренга.
Састав: Пау Гасол, Руди Фернандез, Серхио Родригез, Хуан-Карлос Наваро, Хозе Мануел Калдерон, Фелипе Рејес, Виктор Клевер, Рики Рубио, Серхио Љуљ, Марк Гасол, Серж Ибака, Дани Дијез.
РАСПОРЕД
1. коло (30.август)
Египат-Србија 15:30
Француска-Бразил 18:00
Иран - Шпанија 22:00
2. коло (31. август)
Србија-Француска 15:30
Бразил-Иран 18:00
Шпанија-Египат 22:00
3. коло (1. септембар)
Иран-Србија 15:30
Француска-Египат 18:00
Бразил-Шпанија 22:00
4. коло (3. септембар)
Египат-Иран 15:30
Србија-Бразил 18:00
Шпанија-Француска 22:00
5. коло (4. септембар)
Бразил-Египат 15:30
Иран-Француска 18:00
Србија-Шпанија 22:00