PROMAKLA IM KRIZA 2008.: Šta sve ekonomski krem nije predvideo?
U trenutku kada se svetska politička i poslovna elita priprema za odlazak na švajcarske Alpe kako bi prisustvovala ovonedeljnom zasedanju Svetskog ekonomskog foruma (WEF), istorija nam govori da će stručnjaci iz Davosa verovatno doneti niz pogrešnih predviđanja, ocenjuje agencija Rojters.
Više od 1.500 poslovnih lidera i 40 šefova država i vlada okupiće se od 21-24. januara u Davosu kako bi raspravljali o brojnim temama - od cena nafte do pitanja budućnosti interneta,.
Kako podseća agencija, ovogodišnji ekonomski forum odvija se u uslovima nemira, ali i pojačane pripravnosti snaga bezbednosti posle napada u Parizu, potencijalne odluke Evropske centralne banke da pokrene program otkupa obveznica i rekordnog skoka vrednosti švajcarskog franka.
Planinski vazduh, ocenjuje se dalje, obično ohrabruje svetske lidere na optimistična obećanja u Davosu, ali je tačnost njihovih predviđanja u proteklim godinama bila mešovita.
Među prošlogodišnjim pogrešnim prognozama je i predviđanje guvernera centralne banke Japana, Haruhika Kurode, da se situacija u Japanu "potpuno promenila". Godinu dana kasnije, privreda Japana je ponovo skliznula u recesiju.
Kako dalje navodi Rojters, niko na prošlogodišnjem samitu u Davosu nije predvideo pripajanje Krima Ruskoj Federaciji, niti rast Islamske Države, ili cenu nafte od 50 dolara za barel.
Slična je situacija bila i 2012. godine, kada je američki ekonomista Nurijel Rubini, poznatiji kao "dr Propast", prognozirao da će Grčka napustiti evrozonu u roku od godinu dana. To se, međutim, nije dogodilo, iako će se takozvani "Grexit" ponovo naći na agendi ovogodišnjeg samita u Davosu.
Najneuspešnije predviđanje je ono iz januara 2008. godine, kada uprkos hipotekarnoj krizi u SAD, okupljeni na Davosu nisu uspeli da predvide predstojeću globalnu krizu izazvanu kolapsom američke investicione banke "Liman braders" osam meseci ranije.