ПРОМАКЛА ИМ КРИЗА 2008.: Шта све економски крем није предвидео?
У тренутку када се светска политичка и пословна елита припрема за одлазак на швајцарске Алпе како би присуствовала овонедељном заседању Светског економског форума (WEF), историја нам говори да ће стручњаци из Давоса вероватно донети низ погрешних предвиђања, оцењује агенција Ројтерс.
Више од 1.500 пословних лидера и 40 шефова држава и влада окупиће се од 21-24. јануара у Давосу како би расправљали о бројним темама - од цена нафте до питања будућности интернета,.
Како подсећа агенција, овогодишњи економски форум одвија се у условима немира, али и појачане приправности снага безбедности после напада у Паризу, потенцијалне одлуке Европске централне банке да покрене програм откупа обвезница и рекордног скока вредности швајцарског франка.
Планински ваздух, оцењује се даље, обично охрабрује светске лидере на оптимистична обећања у Давосу, али је тачност њихових предвиђања у протеклим годинама била мешовита.
Међу прошлогодишњим погрешним прогнозама је и предвиђање гувернера централне банке Јапана, Харухика Куроде, да се ситуација у Јапану "потпуно променила". Годину дана касније, привреда Јапана је поново склизнула у рецесију.
Како даље наводи Ројтерс, нико на прошлогодишњем самиту у Давосу није предвидео припајање Крима Руској Федерацији, нити раст Исламске Државе, или цену нафте од 50 долара за барел.
Слична је ситуација била и 2012. године, када је амерички економиста Нуријел Рубини, познатији као "др Пропаст", прогнозирао да ће Грчка напустити еврозону у року од годину дана. То се, међутим, није догодило, иако ће се такозвани "Grexit" поново наћи на агенди овогодишњег самита у Давосу.
Најнеуспешније предвиђање је оно из јануара 2008. године, када упркос хипотекарној кризи у САД, окупљени на Давосу нису успели да предвиде предстојећу глобалну кризу изазвану колапсом америчке инвестиционе банке "Лиман брадерс" осам месеци раније.