Šta saditi u Srbiji, za dobru zaradu?
U našim uslovima, gde prinosi često zavise od više sile i sreće, jedna od glavnih zagonetki je kojoj se voćnoj vrsti posvetiti.
Profesor univerziteta dr Svetomir Stamenković, vodeći srpski stručnjak za zaštitu bilja savetuje voćarima da sade trešnje, dunje i kajsije.
- Trešnja, recimo ima izuzetno visoku cenu, stiže već u maju i junu, i voćarima rano donosi gotov novac, iako su visoki troškovi za navodnjavanje i protivgradne mreže.
U junu su voćari čačanskog kraja kod kuće su dobijali 200 dinara za kilogram trešanja koje su zatim izvezene u Rusiju, uz uslov da imaju najmanje 21 milimetar.
Ove jeseni velika je potražnja i za sadnicama malina, standardnim, koje vodeći srpski proizvođač, Institut za voćarstvo u Čačku, prodaje po ceni od 50 dinara.
U rasadniku na brdu Grad kod Kosjerića za ovu sezonu pripremljeno je 300.000 sadnica te voćne vrste, ali zbog dobre cene ovogodišnjeg roda u malinjacima, to nije dovoljno.
- Da imamo, prodali bismo i dva miliona sadnica maline, takva je tražnja. Pored toga, i sadnice šljiva iz našeg rasadnika imaju dobru prođu, tako je već decenijama - kaže dr Milan Lukić, direktor Instituta za Dnevnik.rs.
-
Još saveta
- Ove zasade nek podižu samo oni koji imaju navodnjavanje, savetuje profesor Stamenković. - To je osnovni uslov, bez vode ne bi trebalo gajiti voće na većim površinama, jer smo svedoci da su od deset poslednjih godina čak četiri bile izuzetno sušne.
- Jesenja sadnja je neuporedivo bolja od prolećne.
- Dobra priprema podrazumeva duboko oranje radi sakupljanja vlage, a zatim usitnjavanje zemljišta kako bi bilo rastresito i pogodno za sadnju.