Шта садити у Србији, за добру зараду?
У нашим условима, где приноси често зависе од више силе и среће, једна од главних загонетки је којој се воћној врсти посветити.
Професор универзитета др Светомир Стаменковић, водећи српски стручњак за заштиту биља саветује воћарима да саде трешње, дуње и кајсије.
- Трешња, рецимо има изузетно високу цену, стиже већ у мају и јуну, и воћарима рано доноси готов новац, иако су високи трошкови за наводњавање и противградне мреже.
У јуну су воћари чачанског краја код куће су добијали 200 динара за килограм трешања које су затим извезене у Русију, уз услов да имају најмање 21 милиметар.
Ове јесени велика је потражња и за садницама малина, стандардним, које водећи српски произвођач, Институт за воћарство у Чачку, продаје по цени од 50 динара.
У расаднику на брду Град код Косјерића за ову сезону припремљено је 300.000 садница те воћне врсте, али због добре цене овогодишњег рода у малињацима, то није довољно.
- Да имамо, продали бисмо и два милиона садница малине, таква је тражња. Поред тога, и саднице шљива из нашег расадника имају добру прођу, тако је већ деценијама - каже др Милан Лукић, директор Института за Dnevnik.rs.
-
Још савета
- Ове засаде нек подижу само они који имају наводњавање, саветује професор Стаменковић. - То је основни услов, без воде не би требало гајити воће на већим површинама, јер смо сведоци да су од десет последњих година чак четири биле изузетно сушне.
- Јесења садња је неупоредиво боља од пролећне.
- Добра припрема подразумева дубоко орање ради сакупљања влаге, а затим уситњавање земљишта како би било растресито и погодно за садњу.