ŠTA SE KRIJE IZA NEZAVISNOSTI KOSOVA: Mit o Velikoj Albaniji, korumpirani političari i kriminalni milje
Jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova i Metohije je zapravo jedna potpuno neuspešna propala eksperimentalna tvorevina prekrajanja međunarodno priznatih granica, ocenjuje predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun.
Sedam godina nakon jednostranog proglašenja Kosova situacija nije ništa bolja nego ranije tvrde mnogi. Drecun objašnjava da su za takvu situaciju odgovorne kosovske institucije, ali i prisustvo međunarodnih institucija već godinama.
"Obećanja su bila da će Albanci na Kosmetu nakon proglašenja nezavisnosti jesti zlatnim kašikama. Oni nisu dobili državu u pravom smislu te reči, jer za nastajanje države nisu ispunjeni posebni uslovi.“
Umesto zlatnih kašika i opšteg zadovoljstva, Albance je nakon sedam godina dočekala ekonomska nesigurnost, nezadovoljstvo i masovni odlazak sa teritorije Kosova.
"Sudeći po ovoj nagloj migraciji ispostavilo se da je Kosovo do danas potpuno bez ikakve ekonomske perspektive za ogromnu većinu ljudi, da nema ni minimum potrebnih demokratskih kapaciteta, da tamo postoje građani drugog reda, to su prvenstveno pripadnici srpskih zajednica, da su te institucije izuzetno korumpirane“, navodi Drecun.
"Zločini koji su počinjeni se ne rešavaju, Kosovo nema nikakvu perspektivu. Evidentno je da u poslednje vreme ta crna rupa Evrope pokušava na neki način da se opravda drugom tezom. Bilo je priče o nekakvom nezavisnom Kosovu, sada se prelazi na ideju regionalnog stvaranja Velike Albanije. Sve što se dešava u poslednje vreme usmereno na stvaranje Velike Albanije", ističe predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju.
Nezavisnost je zapravo donela samo određenim ljudima profit, smatra Drecun, jer su mnoge kriminalne grupe i korumpirani političari profitirali.
"Običan čovek tamo ništa nije dobio, nikakvo poboljšanje života nije osetio, naprotiv, situacija se pogoršava. Tamo gde je ekonomska besperspektivnost, gde je tako visok stepen nezaposlenosti, korupcije, kriminalizacije, uvek je moguće očekivati destabilizaciju, posebno u uslovima multietničkog sastava stanovništva", navodi Drecun.
On rešenje problema vidi u postizanju dogovora Prištine i Beograda.
"Ako se izlaz iz problema u kojima se nalazi Kosmet, a koji rezultira ovakvom migracijom ne potraži na valjan način, već u oživljavanju projekta Velike Albanije onda svakako da sledi destabilizacija ne samo na Kosmetu, nego celog regiona. Mislim da se rešenje za Kosmet i otvaranje bilo kakve perspektive može tražiti u dogovoru Prištine sa Beogradom, jer bi se jedino tako otvorila perspektiva svima koji žive na KIM“, zaključio je Drecun.