ШТА СЕ КРИЈЕ ИЗА НЕЗАВИСНОСТИ КОСОВА: Мит о Великој Албанији, корумпирани политичари и криминални миље
Једнострано проглашење независности Косова и Метохије је заправо једна потпуно неуспешна пропала експериментална творевина прекрајања међународно признатих граница, оцењује председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун.
Седам година након једностраног проглашења Косова ситуација није ништа боља него раније тврде многи. Дрецун објашњава да су за такву ситуацију одговорне косовске институције, али и присуство међународних институција већ годинама.
"Обећања су била да ће Албанци на Космету након проглашења независности јести златним кашикама. Они нису добили државу у правом смислу те речи, јер за настајање државе нису испуњени посебни услови.“
Уместо златних кашика и општег задовољства, Албанце је након седам година дочекала економска несигурност, незадовољство и масовни одлазак са територије Косова.
"Судећи по овој наглој миграцији испоставило се да је Косово до данас потпуно без икакве економске перспективе за огромну већину људи, да нема ни минимум потребних демократских капацитета, да тамо постоје грађани другог реда, то су првенствено припадници српских заједница, да су те институције изузетно корумпиране“, наводи Дрецун.
"Злочини који су почињени се не решавају, Косово нема никакву перспективу. Евидентно је да у последње време та црна рупа Европе покушава на неки начин да се оправда другом тезом. Било је приче о некаквом независном Косову, сада се прелази на идеју регионалног стварања Велике Албаније. Све што се дешава у последње време усмерено на стварање Велике Албаније", истиче председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију.
Независност је заправо донела само одређеним људима профит, сматра Дрецун, јер су многе криминалне групе и корумпирани политичари профитирали.
"Обичан човек тамо ништа није добио, никакво побољшање живота није осетио, напротив, ситуација се погоршава. Тамо где је економска бесперспективност, где је тако висок степен незапослености, корупције, криминализације, увек је могуће очекивати дестабилизацију, посебно у условима мултиетничког састава становништва", наводи Дрецун.
Он решење проблема види у постизању договора Приштине и Београда.
"Ако се излаз из проблема у којима се налази Космет, а који резултира оваквом миграцијом не потражи на ваљан начин, већ у оживљавању пројекта Велике Албаније онда свакако да следи дестабилизација не само на Космету, него целог региона. Мислим да се решење за Космет и отварање било какве перспективе може тражити у договору Приштине са Београдом, јер би се једино тако отворила перспектива свима који живе на КИМ“, закључио је Дрецун.