Stanodavci - ozbiljni utajivači poreza
Članovi udruženja podstanara Srbije upozoravaju da su stanodavci u našoj zemlji veliki utajivači poreza koji su, za samo pet godina oštetili državnu kasu za 233,5 miliona evra.
U Srbiji, a pogotovu u Beogradu, postoji velika grupa utajivača poreza, koji su, za sada nedodirljivi - stanodavci.
Prema procenama Udruženja podstanara "Velegrad", zakupodavci stanova u proteklih pet godina oštetili su državu za 233,5 miliona evra, prenose Novosti.
Ovo su saznanja koje je Udruženje podstanara pre desetak dana dostavilo Sektoru za fiskalni sistem Ministarstva finansija, apelujući da se se što pre iskoreni i ovaj oblik sive ekonomije.
Prema rečima advokata Mirka Mirkovića, zastupnika "Velegrada", godišnja utaja poreza je 46,7 miliona evra. Država je propustila da naplati od stanodavaca, u periodu od 2009. godine do danas 233,5 miliona evra, kaže Mirković.
Po poslednjem popisu iz 2011, u Srbiji ima 122.530 čiji su vlasnici naveli da izdaju svoje stanove pod zakup. To znači, da oni ostvaruju u njima prihod, iz zakupnine. Ogroman broj njih to čini bez pismenog ugovora.
Uz ovaj broj stanova koji se zvanično izdaju, kako kaže Mirković, u Popisu je evidentirano i 136.949 stanova u Srbiji. U njima, navodno stanuju rođaci vlasnika stanova.
Jasno je da su i ti stanovi izdati u zakup, za novac, a da su se podstanari predstavljali kao rođaci stanodavaca, kaže zastupnik Udruženja. Svi oni permanentno varaju državu i uskraćuju joj ogromne fiskalne prihode, neplaćanjem poreza.
Računica o ukupnoj godišnjoj utaji poreza, koju su napravili pravnici iz Udruženja podstanara, kaže da ako se uzme da je prosečna zakupnina u Srbiji samo 100 evra, onih 122.500 stanodavaca naplaćuje mesečno 12,5 miliona evra, objašnjava Mirković.
Na taj iznos bi morali da plate porez na prihod od kapitala, po stopi od 15 odsto, što čini 1,8 miliona evra, u dinarskoj protivvrednosti, mesečno. Na godišnjem nivou, to je oko 22 miliona evra.
Na to treba dodati i perfidne oblike poreske utaje, odnosno izdavanje i takozvanih srodničkih stanova, čija ukupna prosečna mesečna zakupnina tih 136.949 stanova, koji se fiktivno "izdaju" rođacima iznosi 13,6 miliona evra.
Po istim minimalnim kriterijumima, utajeni mesečni porez na dohodak iznosi oko dva miliona evra. Godišnji iznos utajenog poreza je 24,6 miliona evra. Ukupan zbir godišnjeg utajenog poreza je 46,7 miliona evra.
Iz Udruženja podstanara naglašavaju da bi stanodavce trebalo primorati da podnose poreske prijave. Tada bi oni zaključivali pismene ugovore sa svojim stanarima, a podstanari bi konačno stekli pravnu sigurnost i ostvarivali svoje interese.