Stav britanskih zvaničnika: RUSI SE RADUJU BREGZITU!
Nekoliko svetskih lidera je izrazilo svoje mišljenje o referendumu za izlazak Velike Britanije iz Evropske unije. Rezultat toga jeste da je veći deo njih za ostanak Britanije u EU.
- Ako zemlje koje su vam najbliže, one sa kojima gajite posebne odnose, sugerišu da bi trebalo da sačuvate vezu sa EU, onda je vredno da obratite pažnju - poručio je odlazeći američki predsednik Barak Obama.
- Ujedinjenom Kraljevstvu je neophodna Evropa i Evropi je neophodno Ujedinjeno Kraljevstvo - poručio je nedavno i Donald Tusk, predsednik Evropskog saveta.
Funta na minimumu jer podrška Bregzitu raste
A šta o tome misli ruski predsednik Vladimir Putin? Apsolutno ništa. Za sada zvanični Kremlj ćuti. Ipak, je Rusija ušla u raspravu o Bregzitu. Nedavno je britanski premijer izjavio da bi ruski predsednik bio srećan ukoliko Britanci napuste EU.
Filip Hamond, britanski šef diplomatije, bio je još direktniji: - Jedina zemlja, da budemo iskreni, koja bi volela da napustimo EU je Rusija. I to bi trebalo da nam poručuje nešto.
ŠTA AKO BRITANIJA NAPUSTI EU? Evo ko bi propao, a ko profitirao od "razvoda"
Međutim, ruski zvaničnici sa osmehom prate ovakve izjave.
- Rusija se krivi za sve. Ne samo u Velikoj Britaniji već širom sveta - poručila je nedavno Marija Zaharova, portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova.
- Posmatramo, na primer, predsedničke izbore u SAD. I tamo nas spominju. Tako da nas ništa od toga ne iznenađuje. Ali, Rusija nema ništa sa Bregzitom. Nismo umešani u taj proces. Nemamo interesa na tom polju - dodala je Zaharova.
JOŠ 18 DANA DO REFERENDUMA: Blaga prednost pro-EU Britanaca
Na kraju krajeva, neće ruski glasači odlučivati o sudbini ostanka ili izlaska Britanije iz EU. Kao deo geopolitičke “igre”, Moskva neguje bilateralne odnose sa onim članicama EU koje su prijateljski nastrojene prema Kremlju, kao što su Grčka, Austrija, Mađarska i Slovačka.
Jedan od ciljeva jeste da se probije jednoglasnost oko EU sankcija protiv Rusije. Čak i u onim zemljama koje su usvojile oštrije stavove prema Moskvi, Kremlj traži prijatelje.
PRVA ŽRTVA BREGZITA: Gibraltar napušta Britaniju i postaje deo Španije
Sankcije su uvedene nakon pripajanja Krima 2014. godine, i nadograđene nakon što su proruski aktivisti intervenisali u istočnom delu Ukrajine.
Pojedine zapadne vlade optužuju Kremlj da pokušava navodno da "poseje seme razdora" u EU podržavajući ultranacionalističke partije po Evropi.
- Rusija neće mnogo plakati ukoluko EU potone u dublju krizu, ali da budem iskren, ne moramo za to ni da ulažemo prevelike napore - poručio je Fjodor Lukjanov, urednik časopisa “Rusija” u spoljnim poslovima.
JOŠ JEDNA BRIGA ZA NATO: Šta ako Britanija napusti EU?
On naglašava da je razlog tome činjenica da se Evropska unija nalazi u jednoj veoma dubokoj konceptualnoj krizi.
- Sve antievropske i ksenofobične sile se uspinju ne zbog podrške iz Moskve već zbog dubokih domaćih protvrečnosti u samoj EU. Činjenica da neki spoljni rivali ili oponenti pokušavaju da iskoriste domaće probleme zarad sopstvenih interesa je, nažalost, sasvim prirodna i normalna stvar u politici - dodaje Lukjanov.
Pored sankcija, postoji još jedan razlog zbog čega su Rusi ogorčeni na EU: Vide je kao ekskluzivni klub dizajniran da marginalizuje Rusiju.
Britanci će TRAJNO OSIROMAŠITI ako napuste EU!
Ranije ove godine u Moskvi je održan sastanak ruskih senatora i evropskih političara. U svom govoru, Konstantin Kosačev, šef Spoljnopolitičkog komiteta gornjeg doma Dume, je rekao kako su EU i NATO prekršili Parisku povelju iz 1990, kojom je formalno završen Hladni rat.
- Taj dokument sastavile su tri međunarodne organizacije (UN, OEBS i Savet Evrope) kako bi definisali budućnost Evrope i sveta. Nigde nećete naći da se spominje NATO, a EU je spomenuta samo jednom u ekonomsko-trgovinskom sektoru. Bilo je predviđeno da o budućnosti Evrope odlučuju nacionalne vlade. Međutim, EU i NATO nemaju nameru da grade Evropu jednakih - rekao je Kosačev.
NEOČEKIVANA PODRŠKA: Većina Francuza želi da Britanija ostane u EU
Čak i ako Bregzit oslabi EU, Moskva je svesna da i dalje mora da gaji odnose sa Briselom.
- Čak je i olsabljena Evropska unija i dalje unija. Za Rusiju bi bilo lakše da se nosi sa pojedinačnim državama, pogotovo najvećim zemljama EU. Ipak, ne mislim da iko u Moskvi misli da je to moguće - zaključuje Lukjanov.