Став британских званичника: РУСИ СЕ РАДУЈУ БРЕГЗИТУ!
Неколико светских лидера је изразило своје мишљење о референдуму за излазак Велике Британије из Европске уније. Резултат тога јесте да је већи део њих за останак Британије у ЕУ.
- Ако земље које су вам најближе, оне са којима гајите посебне односе, сугеришу да би требало да сачувате везу са ЕУ, онда је вредно да обратите пажњу - поручио је одлазећи амерички председник Барак Обама.
- Уједињеном Краљевству је неопходна Европа и Европи је неопходно Уједињено Краљевство - поручио је недавно и Доналд Туск, председник Европског савета.
Фунта на минимуму јер подршка Брегзиту расте
А шта о томе мисли руски председник Владимир Путин? Апсолутно ништа. За сада званични Кремљ ћути. Ипак, је Русија ушла у расправу о Брегзиту. Недавно је британски премијер изјавио да би руски председник био срећан уколико Британци напусте ЕУ.
Филип Хамонд, британски шеф дипломатије, био је још директнији: - Једина земља, да будемо искрени, која би волела да напустимо ЕУ је Русија. И то би требало да нам поручује нешто.
ШТА АКО БРИТАНИЈА НАПУСТИ ЕУ? Ево ко би пропао, а ко профитирао од "развода"
Међутим, руски званичници са осмехом прате овакве изјаве.
- Русија се криви за све. Не само у Великој Британији већ широм света - поручила је недавно Марија Захарова, портпаролка руског Министарства спољних послова.
- Посматрамо, на пример, председничке изборе у САД. И тамо нас спомињу. Тако да нас ништа од тога не изненађује. Али, Русија нема ништа са Брегзитом. Нисмо умешани у тај процес. Немамо интереса на том пољу - додала је Захарова.
ЈОШ 18 ДАНА ДО РЕФЕРЕНДУМА: Блага предност про-ЕУ Британаца
На крају крајева, неће руски гласачи одлучивати о судбини останка или изласка Британије из ЕУ. Као део геополитичке “игре”, Москва негује билатералне односе са оним чланицама ЕУ које су пријатељски настројене према Кремљу, као што су Грчка, Аустрија, Мађарска и Словачка.
Један од циљева јесте да се пробије једногласност око ЕУ санкција против Русије. Чак и у оним земљама које су усвојиле оштрије ставове према Москви, Кремљ тражи пријатеље.
ПРВА ЖРТВА БРЕГЗИТА: Гибралтар напушта Британију и постаје део Шпаније
Санкције су уведене након припајања Крима 2014. године, и надограђене након што су проруски активисти интервенисали у источном делу Украјине.
Поједине западне владе оптужују Кремљ да покушава наводно да "посеје семе раздора" у ЕУ подржавајући ултранационалистичке партије по Европи.
- Русија неће много плакати уколуко ЕУ потоне у дубљу кризу, али да будем искрен, не морамо за то ни да улажемо превелике напоре - поручио је Фјодор Лукјанов, уредник часописа “Русија” у спољним пословима.
ЈОШ ЈЕДНА БРИГА ЗА НАТО: Шта ако Британија напусти ЕУ?
Он наглашава да је разлог томе чињеница да се Европска унија налази у једној веома дубокој концептуалној кризи.
- Све антиевропске и ксенофобичне силе се успињу не због подршке из Москве већ због дубоких домаћих протвречности у самој ЕУ. Чињеница да неки спољни ривали или опоненти покушавају да искористе домаће проблеме зарад сопствених интереса је, нажалост, сасвим природна и нормална ствар у политици - додаје Лукјанов.
Поред санкција, постоји још један разлог због чега су Руси огорчени на ЕУ: Виде је као ексклузивни клуб дизајниран да маргинализује Русију.
Британци ће ТРАЈНО ОСИРОМАШИТИ ако напусте ЕУ!
Раније ове године у Москви је одржан састанак руских сенатора и европских политичара. У свом говору, Константин Косачев, шеф Спољнополитичког комитета горњег дома Думе, је рекао како су ЕУ и НАТО прекршили Париску повељу из 1990, којом је формално завршен Хладни рат.
- Тај документ саставиле су три међународне организације (УН, ОЕБС и Савет Европе) како би дефинисали будућност Европе и света. Нигде нећете наћи да се спомиње НАТО, а ЕУ је споменута само једном у економско-трговинском сектору. Било је предвиђено да о будућности Европе одлучују националне владе. Међутим, ЕУ и НАТО немају намеру да граде Европу једнаких - рекао је Косачев.
НЕОЧЕКИВАНА ПОДРШКА: Већина Француза жели да Британија остане у ЕУ
Чак и ако Брегзит ослаби ЕУ, Москва је свесна да и даље мора да гаји односе са Бриселом.
- Чак је и олсабљена Европска унија и даље унија. За Русију би било лакше да се носи са појединачним државама, поготово највећим земљама ЕУ. Ипак, не мислим да ико у Москви мисли да је то могуће - закључује Лукјанов.