Stefanović: Privatnici nezainteresovani za obuku službenika obezbeđenja
BEOGRAD – Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je danas da postoji određena nezainteresovanost privatnog sektora za sprovođenje obuke za službenike privatnog obezbeđenja i da od 29 ovlašćenih privatnih lica obuku sprovodi svega šest.
“Na osnovu do sada izdatih ovlašćenja za sprovođenje obuke i procenjenih kapaciteta, ako se obuka obavlja postojećim tempom, možemo očekivati da do januara 2016. godine 32.000 kandidata prođu tu obuku”, rekao je Stefanović, predstavljajući poslanicima izmene Zakona o privatnom obezbeđenju.
U obrazloženju zakona navedeno je da je MUP do sada doneo 17 rešenja o davanju ovlašćenja pravnim licima i preduzetnicima za sprovođenje stručne obuke, a da je dobilo 27 zahteva.
Predloženim izmenama, kako je objasnio, pomera se rok, koji ističe 5. juna, da pravna i fizička lica i pravna lica, koja obavljaju poslove privatnog obezbeđenja, usklade svoj rad za odredbama tog zakona.
Predloženim rešenjima precizirano je da se taj rok produži na 1. januar 2016. godine, čime će se, navela je Vlada Srbije, izbeći negativne posledice po rad i omogućiti nesmetano funkcionisanje organa nadležnih za nadzor nad primenom zakona.
Stefanović je podsetio da je Zakon o privatnom obezbeđenju usvojen u decembru 2013. godine, da je tada prvi put posle 20 godina uspostavljen normativni okvir za uređenje te materije, kao i da se MUP posle njegovog donošenja uspešno nosio sa svim izazovima koji su dolazili sa implementacijom tog zakona.
“Nadležni organi intezivno rade na obezbeđivanju pune primene zakona. MUP je doneo šest pravilnika u toj oblasti, uređeno je i važno pitanje upotrebe sredstava prinude, ta tema je zaokružena sa nedvosmislenim pravilima, uređeno je pitanje uniformi, stvoreni uslovi za izdavanje licence, obrazovane su nove organizacione jedinice za kontrolu primene zakona...”, rekao je Stefanović.
Predloženim izmenama je predviđeno i da se iz objekata koji se štite po Zakonu o privatnom obezbeđenju izuzmu objekti čiju zaštitu obavljaju državni organi, odnosno čija je zaštita uređena propisima iz oblasti odbrane.
Takođe, zakonskim izmenama, čije je donošenje predloženo po hitnom postupku, propisuje se da se za izdavanje legitimacije službenika obezbeđenja naplaćuje taksa koju će propisati ministar.
Poslanici u okviru objedinjenog načelnog pretresa razmatraju u ratifikaciju sporazuma Vlade Srbije i Saveta ministara Albanije o uzajamnom priznavanju vozačkih dozvola.
Parlament je juče započeo novu sednicu, a završio je objedinjen načelni pretres o predloženom zakonu o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, dopunama Zakona o sudijama, kao i o potvrđivanju Protokola broj 15 kojim se menja Konvencija za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i sporazuma vlada Srbije i Rusije o uzajamnoj zaštiti tajnih podataka.