Стефановић: Приватници незаинтересовани за обуку службеника обезбеђења
БЕОГРАД – Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је данас да постоји одређена незаинтересованост приватног сектора за спровођење обуке за службенике приватног обезбеђења и да од 29 овлашћених приватних лица обуку спроводи свега шест.
“На основу до сада издатих овлашћења за спровођење обуке и процењених капацитета, ако се обука обавља постојећим темпом, можемо очекивати да до јануара 2016. године 32.000 кандидата прођу ту обуку”, рекао је Стефановић, представљајући посланицима измене Закона о приватном обезбеђењу.
У образложењу закона наведено је да је МУП до сада донео 17 решења о давању овлашћења правним лицима и предузетницима за спровођење стручне обуке, а да је добило 27 захтева.
Предложеним изменама, како је објаснио, помера се рок, који истиче 5. јуна, да правна и физичка лица и правна лица, која обављају послове приватног обезбеђења, ускладе свој рад за одредбама тог закона.
Предложеним решењима прецизирано је да се тај рок продужи на 1. јануар 2016. године, чиме ће се, навела је Влада Србије, избећи негативне последице по рад и омогућити несметано функционисање органа надлежних за надзор над применом закона.
Стефановић је подсетио да је Закон о приватном обезбеђењу усвојен у децембру 2013. године, да је тада први пут после 20 година успостављен нормативни оквир за уређење те материје, као и да се МУП после његовог доношења успешно носио са свим изазовима који су долазили са имплементацијом тог закона.
“Надлежни органи интезивно раде на обезбеђивању пуне примене закона. МУП је донео шест правилника у тој области, уређено је и важно питање употребе средстава принуде, та тема је заокружена са недвосмисленим правилима, уређено је питање униформи, створени услови за издавање лиценце, образоване су нове организационе јединице за контролу примене закона...”, рекао је Стефановић.
Предложеним изменама је предвиђено и да се из објеката који се штите по Закону о приватном обезбеђењу изузму објекти чију заштиту обављају државни органи, односно чија је заштита уређена прописима из области одбране.
Такође, законским изменама, чије је доношење предложено по хитном поступку, прописује се да се за издавање легитимације службеника обезбеђења наплаћује такса коју ће прописати министар.
Посланици у оквиру обједињеног начелног претреса разматрају у ратификацију споразума Владе Србије и Савета министара Албаније о узајамном признавању возачких дозвола.
Парламент је јуче започео нову седницу, а завршио је обједињен начелни претрес о предложеном закону о заштити права на суђење у разумном року, допунама Закона о судијама, као и о потврђивању Протокола број 15 којим се мења Конвенција за заштиту људских права и основних слобода и споразума влада Србије и Русије о узајамној заштити тајних података.