Svaki deseti Kragujevčanin ima ovu bolest
Najrizičnija ciljna grupa je ženska populacija.
Svaki deseti Kragujevčanin ima neku vrstu mentalnog poremećaja, od kojih je najčešći depresija, objasnila je neuropsihijatar Suzana Perović, koordinator Savetovališta za mentalno zdravlje pri kragujevačkom Domu zdravlja.
Prema podacima iz registra Doma zdravlja za prošlu godinu, neku vrstu mentalnog poremećaja ima oko 18.500 građana, što je gotovo isti nivo, kao i u 2013. i u 2012. godini. Od toga, dodala je, oko 37 odsto, odnosno blizu 6.900 građana, ima problem sa depresijom, teži mentalni poremećaj ima oko 900 građana, dok dijagnozu demencije ima 616 građana.
- Mentalno zdravlje je jedan nacionalni kapital i od mentalnog zdravlja zavisi stanje države i društva. Mislim da država mora da podstiče preventivni rad i da promoviše mentalno zdravlje - rekla je Perović.
Naglašavajući da su od ukupnog broja depresivnih građana, dve trećine žene, Suzana je rekla da se nežniji pol lakše otvara i nema problem da priča o tegobama, za razliku od muškaraca, koji najčešće, pribegavaju konzumiranju alkohola.
Ona je apelovala na građane da dođu u Savetovalište za mentalno zdravlje čim osete neke početne simptome depresije, za koje najčešće misle da je to nešto što je normalno.
- Neki od tih simptoma su osećaj prožimajuće tuge bez konkretnog razloga, osećaj krivice u odnosu na sopstveni dosadašnji život, za šta, takođe, nema razloga, zatim nedostatak zadovoljstva u stvarima u kojima su ranije uživali - rekla je Perovićka.
Objašnjavajući da su među početnim simptomima i nedostatak sampouzdanja i samopoštovanja, Perović je rekla da su upravo te simptome imali ljudi koji su izgubili posao, ali da oni, uglavnom, neće reći da su depresivni.
Perović je navela i da je Savetovalište za mentalno zdravlje koncipirano tako da jednog dana preraste u Centar za mentalno zdravlje, kao i da se u njemu trude da, kako je rekla, kompletno zbrinu pacijenta, pa svakom građaninu koji zatraži pomoć dostupni su pored psihijatra i psiholog i socijalni radnik.
- Najveći broj njih su nezaposleni, ali dolaze i zaposleni, domaćice, penzioneri, studenti - rekla je socijalni radnik Nataša Božović. Terapije su, navela je, različite, i to od slikanja, preko razgovora, do radne aktivnosti u radionicama.
U Savetovalište za mentalno zdravlje u Kragujevcu, koje je počelo sa radom decembra 2013. godine, pomoć je do danas zatražilo oko 3.000 građana, dok je tim stručnjaka imao oko 350 terena, najčešće zbog osoba koje imaju teži psihički poremećaj.
Pročitajte i:
- Podmladite vaginu na isti način kao i Suzana Mančić (FOTO
- DETE ISTOPOLNIH RODITELJA: Naučnici najavljuju za dve godine
- Žena od 130 kg, preživela rak, postala majka a sve zahvaljujući Bezbojl dijeti
- IZBACITE KINESKE MALINE IZ KUHINJE: Hepatitisom su zarazile pola miliona ljudi
- ŽELITE DUPLO MANJI STOMAK? Uz pomoć ovih trikova to je moguće i to za samo 6 dana!