SVETSKA EKONOMIJA BROJ 1: Kina ili Amerika?
Više od 140 godina ekonomski tron je bio američki. No, sudeći po MMF više nije.
Najmnogoljudnija zemlja na svetu ima najjaču ekonomiju sveta, ako sudimo po izveštaju MMF. Ona vredi 17, 6 triliona američkih dolara, dok je MMF američku privredu procenio sa 17,4 triliona.
Ko gubi ima pravo da se ljuti ili...
No ima i onih koji ovu statistiku ne smatraju relevantnom i to iz sledećeg razloga:
MMF je do ovih rezultata došao do upoređujući kupovnu moć Kine i drugih zemalja. Uračunat je tzv. paritet kupovne moći tj. upoređuje se šta se za isti novac može kupiti u različitim zemljama.
No, logika kaže da cene nisu iste u svim zemljama, pa će tako košulja koštati manje u Šangaju nego u San Francisku.
Iako prosečna osoba u Kini zarađuje mnogo manje nego prosečna osoba u SAD, prosto pretvaranje kineske plate u dolare zanemaruje kupovnu moć kineskog pojedinca, a samim tim i cele države.
Tako MMF meri bruto domaći proizvod (BDP) i u smislu tržišne razmene i u smislu potrošačke moći.
Da to nije slučaj, kako piše u analizi britanskog BBC, kineska ekonomija bi imala vrednost od 10 triliona. Značajno manje, zar ne?
No, da li kritičari samo traže dlake u jajetu, i otkud sada to, kada su prognoze o kineskom pohodu na br. 1 odavno poznate. Doduše, pominjale su se kasnije godine. Je li Kina samo poranila?
Neverne Tome
Matthew Crabbe 20 godina prati cifre kineske ekonomije i njihovu pozadinu. Jedan je od onih koji sumnjaju u tačnost podataka o BDP kineskih provincija ali i Kine kao celine.
- Prema podacima, bruto domaći proizvod provincija raste brže nego onaj u gradovima, što je matematički i logički jednostavno nemoguće, kaže on.
No, iako neki analitičari ne veruju u ove cifre i uzimaju nerazvijenost provincija da ospore novu titulu Kine, MMF prognozira 7,1 odsto rasta za Kinu u 2015. a za SAD 3,1.
Ne ide na ruku protivnicima ove nove titule kineske ekonomije ni to što je i u ovoj godini Kina imala jači rast od Amerike, 7,4 naspram 2,2%.
Prognoze
Ovim tempom, Kina ne samo da prestiže SAD, već če biti daleko ispred. Tačnije, do kraja ove decenije, kineska ekonomija biće za 20 posto veća od američke.
No, na mnogo duže staze, u trku će ući i Indija, pa će prestići obe, prognoze su MMF. No, 2100. je daleko. Ovaj trenutak pripada Kini.
Najbogatiji čovek sveta, Amerikanac, Bil Gejts, nedavno se začudio: Kako je moguće da je Kina za tri godine potrošila cementa, koliko SAD za ceo 20. vek?
Možda je tim tempom rasta, ova smena na tronu bila neizbežna.
Pročitajte: