СВЕТСКА ЕКОНОМИЈА БРОЈ 1: Кина или Америка?
Више од 140 година економски трон је био амерички. Но, судећи по ММФ више није.
Најмногољуднија земља на свету има најјачу економију света, ако судимо по извештају ММФ. Она вреди 17, 6 трилиона америчких долара, док је ММФ америчку привреду проценио са 17,4 трилиона.
Ко губи има право да се љути или...
Но има и оних који ову статистику не сматрају релевантном и то из следећег разлога:
ММФ је до ових резултата дошао до упоређујући куповну моћ Кине и других земаља. Урачунат је тзв. паритет куповне моћи тј. упоређује се шта се за исти новац може купити у различитим земљама.
Но, логика каже да цене нису исте у свим земљама, па ће тако кошуља коштати мање у Шангају него у Сан Франциску.
Иако просечна особа у Кини зарађује много мање него просечна особа у САД, просто претварање кинеске плате у доларе занемарује куповну моћ кинеског појединца, а самим тим и целе државе.
Тако ММФ мери бруто домаћи производ (БДП) и у смислу тржишне размене и у смислу потрошачке моћи.
Да то није случај, како пише у анализи британског BBC, кинеска економија би имала вредност од 10 трилиона. Значајно мање, зар не?
Но, да ли критичари само траже длаке у јајету, и откуд сада то, када су прогнозе о кинеском походу на бр. 1 одавно познате. Додуше, помињале су се касније године. Је ли Кина само поранила?
Неверне Томе
Matthew Crabbe 20 година прати цифре кинеске економије и њихову позадину. Један је од оних који сумњају у тачност података о БДП кинеских провинција али и Кине као целине.
- Према подацима, бруто домаћи производ провинција расте брже него онај у градовима, што је математички и логички једноставно немогуће, каже он.
Но, иако неки аналитичари не верују у ове цифре и узимају неразвијеност провинција да оспоре нову титулу Кине, ММФ прогнозира 7,1 одсто раста за Кину у 2015. а за САД 3,1.
Не иде на руку противницима ове нове титуле кинеске економије ни то што је и у овој години Кина имала јачи раст од Америке, 7,4 наспрам 2,2%.
Прогнозе
Овим темпом, Кина не само да престиже САД, већ че бити далеко испред. Тачније, до краја ове деценије, кинеска економија биће за 20 посто већа од америчке.
Но, на много дуже стазе, у трку ће ући и Индија, па ће престићи обе, прогнозе су ММФ. Но, 2100. је далеко. Овај тренутак припада Кини.
Најбогатији човек света, Американац, Бил Гејтс, недавно се зачудио: Како је могуће да је Кина за три године потрошила цемента, колико САД за цео 20. век?
Можда је тим темпом раста, ова смена на трону била неизбежна.
Прочитајте: