NAPAD NA ŠARLI EBDO: Hoće li francuska ekonomija preživeti terorizam?
Na dan kad su teroristi ušetali u redakciju časopisa ''Šarli ebdo'', francuski ministar ekonomije izjavio je da se francuska ekonomija bori za oporavak, nakon nekoliko teških godina.
Iako terorističke akcije znaju da budu šok za berze i finansijska tržišta, i naročito oštete grane kakva je turizam, ekonomski efekti ovakvih akcija nisu dugotrajni, prenosi International Business Times mišljenja stručnjaka.
- Ekonomske posledice ovakvih akcija nikada nisu najvažnije, kaže Dejvid Vizel, sa Instituta Brukings. On dodaje da je terorizam udar na slobodu i sigurnost pre svega.
Prema njegovim rečima, ovakvi udari na razvijene zemlje, kao što je bio slučaj i sa 11. septembrom i SAD, ne izazivaju uvek ekonomsku nestabilnost.
Francuska, koja je 6. ekonomija sveta, prošle godine je relativno stagnirala, sa rastom od samo 0,2 odsto. No, iako trenutno ne cveta, IBT.com piše da će najverovatnije proći bez nekog jačeg ekonomskog udara, nakon napada na redakciju satiričnog časopisa, u kom je poginulo 12 novinara i policajaca.
Tod Sandler, profesor ekonomije sa Univerziteta u Dalasu deli mišljenje da poslovno poverenje ne može biti narušeno ni zbog terorističkog napada, kada su razvijene ekonomije u pitanju. Čak iako se ekonomija, kao što je slučaj sa francuskom ekonomijom, nalazi u stagnaciji.
Razlog je što investitori i građani veruju u vlast i njihovu snagu da se prilagode i reaguju.
- Ekonomija ima neverovatne načine da se prilagodi riziku, kaže profesor Sandler i dodaje da ljudi imaju poverenje da će sigurnosne snage uraditi svoje deo posla, a i da je tu centralna banka da reaguje.
On kaže da SAD nije imala dugoročne ekonomske posledice nakon 11.septembra. Ipak direktni troškovi strašnog terorističkog akta samo u Njujorku iznosili su 55 milijardi dolara.
Čak je pomalo iznenađujuće da u nekim slučajevima, terorizam i meseci nakon, u kojima se povećava investiranje u bezbednost i odbranu, mogu da podstaknu ekonomske aktivnosti.
Pročitajte i: