TRI DECENIJE OD SMRTI: Ovako smo se SMEJALI i UČILI uz Zorana Radmilovića! (VIDEO)
Na današnji dan pre 30 godina glumačko nebo je ostalo bez velike zvezde. Ako ne najveće, onda zasigurno jedne od najvećih i najsjajnijih.
Pre tačno 30. godina srpsko glumište je napustio jedan od najvećih glumaca srpske kinematografije - Zoran Radmilović. Ovaj glumački velikan je rođen 11. maja 1933. godine u Zaječaru, a po očevoj želi je upisao Pravni fakultet u Beogradu, da bi se završio na Arhitektonskom i Filološkom fakultetu. Uporedo sa studijama je glumio u KUD "Ivo Lola RIbar", a kasnije je završio glumu na Akademiji za pozorište, filim, radio i televiziju.
1962. godine je postao glumački aktivan, kada je počeo da dobija sporedne uloge u Beogradskom dramskom pozorištu. Prvu veću ulogu je dobio sasvim slučajno, kada je posle odustajanja Ljube Tadića 1964. godine njemu dodeljena glavna uloga u pozorišnoj predstavi Ateljea 212 "Kralj Ibi".
Po prirodi je bio žustar, nepokolebljiv i nadasve veliki pravdoljub, baš kao i u seriji "Više od igre", gde je tumačio poričnika Mihajla Šljivića. (pročitajte ovde njegov test star 30 godina koji je aktuelan i danas)
Na filmu je debitovao 1962. godine u ostvarenju Jovana Živanovića "Čudna devojka", a tokom svoje karijere imao je više od 200 uloga na filmu.
Ostao je upamćen po ulozi Radovana u istoimenoj komediji "Radovan III", a svoju poslednju predstavu je održao 9. juna 1985. godine uz jake bolove, ali i veliku želju da predstavu održi do kraja. Samo tri dana kasnije je prebačen u bolnicu iz koje se više nikada nije vratio. Zoran je preminuo 21. jula 1985. godine u Beogradu.
U rodnom Zaječaru, ulica nosi njegovo ime, a od 1991. godine se dodeljuje nagrada "Zoranov brk" na manifestaciji "Dani Zorana Radmiovića", ustanovljenoj u njegovo ime.
Pre pet godina, na dan njegove smrti u Mileševskoj ulici u Beogradu, postavljena je bista u čast Zorana Radmilovića u organizacija Ateljea 212 i opštine Vračar, gde se Zoran nalazi u ulozi kralja Ibija. Istoimena predstava predstavlja možda i njegovo najveće remek delo gde je podrugljiv ton drame iskoristio na maestralan način. I dan danas mnogi kažu kako nas Radmilović i dalje "opasno" gleda. Zaposleni u zaječarskom pozorištu, koje nosi njegovo ime, danas su položili cveće na spomenik Zoranu Radmiloviću u Zaječaru.