ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД СМРТИ: Овако смо се СМЕЈАЛИ и УЧИЛИ уз Зорана Радмиловића! (ВИДЕО)
На данашњи дан пре 30 година глумачко небо је остало без велике звезде. Ако не највеће, онда засигурно једне од највећих и најсјајнијих.
Пре тачно 30. година српско глумиште је напустио један од највећих глумаца српске кинематографије - Зоран Радмиловић. Овај глумачки великан је рођен 11. маја 1933. године у Зајечару, а по очевој жели је уписао Правни факултет у Београду, да би се завршио на Архитектонском и Филолошком факултету. Упоредо са студијама је глумио у КУД "Иво Лола РИбар", а касније је завршио глуму на Академији за позориште, филим, радио и телевизију.
1962. године је постао глумачки активан, када је почео да добија споредне улоге у Београдском драмском позоришту. Прву већу улогу је добио сасвим случајно, када је после одустајања Љубе Тадића 1964. године њему додељена главна улога у позоришној представи Атељеа 212 "Краљ Иби".
По природи је био жустар, непоколебљив и надасве велики правдољуб, баш као и у серији "Више од игре", где је тумачио поричника Михајла Шљивића. (прочитајте овде његов тест стар 30 година који је актуелан и данас)
На филму је дебитовао 1962. године у остварењу Јована Живановића "Чудна девојка", а током своје каријере имао је више од 200 улога на филму.
Остао је упамћен по улози Радована у истоименој комедији "Радован III", а своју последњу представу је одржао 9. јуна 1985. године уз јаке болове, али и велику жељу да представу одржи до краја. Само три дана касније је пребачен у болницу из које се више никада није вратио. Зоран је преминуо 21. јула 1985. године у Београду.
У родном Зајечару, улица носи његово име, а од 1991. године се додељује награда "Зоранов брк" на манифестацији "Дани Зорана Радмиовића", установљеној у његово име.
Пре пет година, на дан његове смрти у Милешевској улици у Београду, постављена је биста у част Зорана Радмиловића у организација Атељеа 212 и општине Врачар, где се Зоран налази у улози краља Ибија. Истоимена представа представља можда и његово највеће ремек дело где је подругљив тон драме искористио на маестралан начин. И дан данас многи кажу како нас Радмиловић и даље "опасно" гледа. Запослени у зајечарском позоришту, које носи његово име, данас су положили цвеће на споменик Зорану Радмиловићу у Зајечару.