Twitter brani slobodu govora!
Američka društvena mreža Twitter podnela je tužbu protiv američkog ministarstva pravde zbog zakona o nadzoru.
Naime, prema aktuelnim propisima, Twitteru je zabranjeno da objavljuje podatke o zahtevima američke vlade za informacijama o nalozima i aktivnostima korisnika ove društvene mreže, javlja britanski javni servis "Bi-Bi-Si".
Twitter tvrdi da, na ovaj način, američka vlada krši slobodu govora koja je propisana Prvim amandmanom američkog Ustava, zbog čega je kompanija primorana da pokrene tužbu kako bi naterala vladu da bude transparentnija u pogledu zahteva za korisničkim podacima.
"Naše je uverenje da prema Prvom amandmanu Ustava imamo pravo da odgovorimo na zabrinutost korisnika i na izjave američkih zvaničnika i da pružimo informacije o razmerama nadzora američke vlade", izjavio je advokat Tvitera, Ben Li.
Umro kanarinac!
Nakon 11. septembra američka vlada je izglasala niz zakona (Patriot Act) koji joj daju pravo da pristupi velikom broju baza podatka, javnih ili privatnih kompanija. Taj zakon je posebno revoltirao bibliotekare, koji su bili prinuđeni da dostave spiskove ko je šta pozajmljivao, a o tome nisu mogli da obaveste svoje korisnike. Zato se jedan od njih dosetio i postavio natips iznad svog pulta "FBI nije bio u poseti" i tako je nastao Warrant Cannary.
Ima je asocijacija na kanarince koje su rudari nekada nosili sa sobom, jer bi oni prvi pali u nesvest kada bi se pojavili neke otrovni gasovi u rudniku. Sličnu taktiku su vrlo brzo usvojile i IT kompanije, a najpoznatiji slučaj je svakako bio kada je Apple u svoj izveštaj ubacio "Warrant Cannary" 2013. godine. Kada ova fraza nestane, to je znak da je američka vlada tražile od date kompanije podatke o njenim korisnicima.
Američka vlada se žestoko protivi ovim "odavanjima informacija", pa nas i ne čudi da je Twitter, koji sebe vidi kao šampiona slobodnog govora, rešio da skine ovu zabranu