Twitter брани слободу говора!
Америчка друштвена мрежа Twitter поднела је тужбу против америчког министарства правде због закона о надзору.
Наиме, према актуелним прописима, Twitteru је забрањено да објављује податке о захтевима америчке владе за информацијама о налозима и активностима корисника ове друштвене мреже, јавља британски јавни сервис "Би-Би-Си".
Twitter тврди да, на овај начин, америчка влада крши слободу говора која је прописана Првим амандманом америчког Устава, због чега је компанија приморана да покрене тужбу како би натерала владу да буде транспарентнија у погледу захтева за корисничким подацима.
"Наше је уверење да према Првом амандману Устава имамо право да одговоримо на забринутост корисника и на изјаве америчких званичника и да пружимо информације о размерама надзора америчке владе", изјавио је адвокат Твитера, Бен Ли.
Умро канаринац!
Након 11. септембра америчка влада је изгласала низ закона (Патриот Ацт) који јој дају право да приступи великом броју база податка, јавних или приватних компанија. Тај закон је посебно револтирао библиотекаре, који су били принуђени да доставе спискове ко је шта позајмљивао, а о томе нису могли да обавесте своје кориснике. Зато се један од њих досетио и поставио натипс изнад свог пулта "ФБИ није био у посети" и тако је настао Warrant Cannary.
Има је асоцијација на канаринце које су рудари некада носили са собом, јер би они први пали у несвест када би се појавили неке отровни гасови у руднику. Сличну тактику су врло брзо усвојиле и ИТ компаније, а најпознатији случај је свакако био када је Apple у свој извештај убацио "Warrant Cannary" 2013. године. Када ова фраза нестане, то је знак да је америчка влада тражиле од дате компаније податке о њеним корисницима.
Америчка влада се жестоко противи овим "одавањима информација", па нас и не чуди да је Twitter, који себе види као шампиона слободног говора, решио да скине ову забрану