U PONEDELJAK PREMIJER SPASAVA SRBE NA KIM: Da li će spasiti radna mesta Srba na Kosovu?
BEOGRAD - Premijer Srbije Aleksandar Vučić pokušava da predstavnicima međunarodne zajednice objasni posledice usvajanja izmene Zakona o javnim preduzećima u takozvanom parlamentu Kosova, odnosno da stopira usvajanje tog zakona najavljeno za ponedeljak.
Takozvana Vlada Kosova je u sredu usvojila predlog izmena Zakona o javnim preduzećima koji otvara put da Trepča, ali i ostala preduzeća, pređu u vlasništvo samoproglašene države, a Predsedništvo pokrajinskog parlamenta odlučilo je da se predlog zakona po hitnom postupku uvrsti u dnevni red zasedanja 19. januara. Srbija očekuje da Srbi u parlamentu glasaju protiv, ali to neće sprečiti usvajanje zakona.
Premijer Vučić je povodom ove odluke o izmeni Zakona izjavio da bi to bio težak udarac za dijalog srpske i albanske strane, ali da se nada da će Vlada Srbije uspeti da reši ovaj problem, piše "Danas".
"Ako to Albanci urade unilateralno odnosno jednostrano, to bi bio težak udarac za dijalog srpske i albanske strane", reako je premijer.
Naveo je i da je to u ovom momentu najozbiljnije pitanje za Srbiju koje je iskrslo, kako je rekao zbog njihovih unutrašnjih problema, ali se nada da će Vlada uspeti to da reši. Vučić je naveo da bi taj zakon predstavljao ozbiljnu poteškoću i ozbiljan problem i da je s tim upoznao sve zapadne partnere.
"Mi smo insistirali da se otvori pitanje imovine. Nisu ga otvrali i boga mi ako to urade unilateralno, to bi bio težak udaraca za dijalog", naveo je Vučić.
Takozvani premijer Kosova Isa Mustafa je na konferenciji za novinare rekao da je Trepča "vlasništvo Kosova i da je za nju zadužena kosovska vlada jer se nalazi na teritoriji Kosova i vlasništvo je svih građana koji u njemu žive, bili oni Srbi, Albanci ili drugi".
Poznavaoci prilika iz Prištine komentarišu za ovaj list da iako mnogi na Kosovu podržavaju odluku Mustafine vlade, postoje ozbiljne sumnje u to da li će Vlada moći da investira u Trepču.
Naim Rašiti, analitičar Istraživačke grupe za balkansku politiku iz Prištine, komentariše da srpska vlada i dalje zvanično polaže pravo na svu imovinu društvenih preduzeća na Kosovu, a naročito snažno insistira na Trepči i ski-centru Brezovica.
"Trepča je nešto osetljivija od ostalih kompanija iz dva razloga: srpskih radnika i potencijalnih potraživanja stranih investitora", objasnio je Rašiti i dodao da bi u pregovoru srpske i albanske strne, Beograd mogao da dobije samo garancije da će srpski radnici ostati u Trepči.
Marko Đurić je, gostujući na RTS, rekao da je Vučićeva izjava vrsta upozorenja pokrajinskoj vladi da to ne radi. On je naveo da je Trepča kičma srpske privrede na severu KiM i da tamo radi oko 4.000 ljudič.
"Za nas je nemoguće zamisliti da neko iz Prištine pokuša da preuzme kontrolu nad time i to ni na koji način ne bi bilo ni sprovodivo, a u političkom smislu to može dosta da zakomplikuje stvari", reako je Đurić.
Đurić je istakao da je posebna opasnost u vezi sa navedenim Zakonom, što se u njemu radi o ovlašćenju kosovskoj vladi da svako društveno preduzeće može da pretvori u "svojinu takozvane države Kosovo i da onda njome raspolaže". Prema njegovim rečima, srpska vlada je izuzela iz privatizacije po svom sistemu društvena preduzeća za koja ima sve papire da su srpska, jer o tom pitanju tek treba da se razgovara u Briselu.
Zamenik predsednika Vlade samoproglašene republike Kosovo Branimir Stojanović, rekao je da ne postoji pravni mehanizam za sprečavanje usvajanja ovakvog zakona i da bi da su ga imali, oni do sada i primenili. Prokomentarisao je da je ovo pravi dokaz tretmana kakvim su Srbi na Kosovu izloženi.