У ПОНЕДЕЉАК ПРЕМИЈЕР СПАСАВА СРБЕ НА КИМ: Да ли ће спасити радна места Срба на Косову?
БЕОГРАД - Премијер Србије Александар Вучић покушава да представницима међународне заједнице објасни последице усвајања измене Закона о јавним предузећима у такозваном парламенту Косова, односно да стопира усвајање тог закона најављено за понедељак.
Такозвана Влада Косова је у среду усвојила предлог измена Закона о јавним предузећима који отвара пут да Трепча, али и остала предузећа, пређу у власништво самопроглашене државе, а Председништво покрајинског парламента одлучило је да се предлог закона по хитном поступку уврсти у дневни ред заседања 19. јануара. Србија очекује да Срби у парламенту гласају против, али то неће спречити усвајање закона.
Премијер Вучић је поводом ове одлуке о измени Закона изјавио да би то био тежак ударац за дијалог српске и албанске стране, али да се нада да ће Влада Србије успети да реши овај проблем, пише "Данас".
"Ако то Албанци ураде унилатерално односно једнострано, то би био тежак ударац за дијалог српске и албанске стране", реако је премијер.
Навео је и да је то у овом моменту најозбиљније питање за Србију које је искрсло, како је рекао због њихових унутрашњих проблема, али се нада да ће Влада успети то да реши. Вучић је навео да би тај закон представљао озбиљну потешкоћу и озбиљан проблем и да је с тим упознао све западне партнере.
"Ми смо инсистирали да се отвори питање имовине. Нису га отврали и бога ми ако то ураде унилатерално, то би био тежак удараца за дијалог", навео је Вучић.
Такозвани премијер Косова Иса Мустафа је на конференцији за новинаре рекао да је Трепча "власништво Косова и да је за њу задужена косовска влада јер се налази на територији Косова и власништво је свих грађана који у њему живе, били они Срби, Албанци или други".
Познаваоци прилика из Приштине коментаришу за овај лист да иако многи на Косову подржавају одлуку Мустафине владе, постоје озбиљне сумње у то да ли ће Влада моћи да инвестира у Трепчу.
Наим Рашити, аналитичар Истраживачке групе за балканску политику из Приштине, коментарише да српска влада и даље званично полаже право на сву имовину друштвених предузећа на Косову, а нарочито снажно инсистира на Трепчи и ски-центру Брезовица.
"Трепча је нешто осетљивија од осталих компанија из два разлога: српских радника и потенцијалних потраживања страних инвеститора", објаснио је Рашити и додао да би у преговору српске и албанске стрне, Београд могао да добије само гаранције да ће српски радници остати у Трепчи.
Марко Ђурић је, гостујући на РТС, рекао да је Вучићева изјава врста упозорења покрајинској влади да то не ради. Он је навео да је Трепча кичма српске привреде на северу КиМ и да тамо ради око 4.000 људич.
"За нас је немогуће замислити да неко из Приштине покуша да преузме контролу над тиме и то ни на који начин не би било ни спроводиво, а у политичком смислу то може доста да закомпликује ствари", реако је Ђурић.
Ђурић је истакао да је посебна опасност у вези са наведеним Законом, што се у њему ради о овлашћењу косовској влади да свако друштвено предузеће може да претвори у "својину такозване државе Косово и да онда њоме располаже". Према његовим речима, српска влада је изузела из приватизације по свом систему друштвена предузећа за која има све папире да су српска, јер о том питању тек треба да се разговара у Бриселу.
Заменик председника Владе самопроглашене републике Косово Бранимир Стојановић, рекао је да не постоји правни механизам за спречавање усвајања оваквог закона и да би да су га имали, они до сада и применили. Прокоментарисао је да је ово прави доказ третмана каквим су Срби на Косову изложени.