Ukrajinska kriza pogodila Silicijumsku dolinu
SAN MATEO - Preduzetnici i investitori kažu da su se brzo rastuće finansijske veze Silicijumske doline s tehnološkim sektorom Rusije usporile zbog političke krize između Bele kuće i Kremlja.
"Mnogi su ustuknuli dok ne vide kako će se situacija razvijati", rekla je Aleksandra Džonson koja upravlja sa 100 miliona dolara fonda "DFJ VTP Aurora" što je ogranak ruske banke VTB u Menlo Parku, u Kaliforniji.
Decenijama ruski vrhunski naučnici i inženjeri nisu uspevali da dođu do investitora u Silicijumskoj dolini, ali to se promenilo poslednjih godina uz nalet investicija, u velikoj meri pokrenutih 2010. godine, kada je tadašnji predsednik Rusije Dmitrij Medvedev posetio taj deo SAD i sastao sa liderima najvećih firmi.
Ruski investitori, uključujući milijardera Jurija Milnera koji ima velike udele u "Fejsbuku" i "Tviteru", uneli su dve milijarde dolara u američke tehnološke firme u protekle tri godine.
Sada preduzetnici i investitori iz Silicijumske doline strahuju od negativnih privrednih posledica ruskog preuzimanja Krima, dok se ruske trupe gomilaju kraj granice Ukrajine i Moskva pokušava da izazove promenu Ustava te zemlje, što je sve primetno povećalo političku napetost sa Zapadom.
Među problemima u tehnološkom centru sveta je koliko će zabrana izdavanja viza otežati poslovna putovanja i doseljavanje naučnika.
Pored toga, ekonomske sankcije mogu omesti protok kapitala između tehnoloških sektora dve zemlje.
A za one američke i ruske firme koje imaju veze sa Ukrajinom, glasine o mobilizaciji znače strahovanja da će mladi preduzetnici i inženjeri morati da pozatvaraju radnje i stupe u vojsku.