Украјинска криза погодила Силицијумску долину
САН МАТЕО - Предузетници и инвеститори кажу да су се брзо растуће финансијске везе Силицијумске долине с технолошким сектором Русије успориле због политичке кризе између Беле куће и Кремља.
"Многи су устукнули док не виде како ће се ситуација развијати", рекла је Александра Џонсон која управља са 100 милиона долара фонда "ДФЈ ВТП Аурора" што је огранак руске банке ВТБ у Менло Парку, у Калифорнији.
Деценијама руски врхунски научници и инжењери нису успевали да дођу до инвеститора у Силицијумској долини, али то се променило последњих година уз налет инвестиција, у великој мери покренутих 2010. године, када је тадашњи председник Русије Дмитриј Медведев посетио тај део САД и састао са лидерима највећих фирми.
Руски инвеститори, укључујући милијардера Јурија Милнера који има велике уделе у "Фејсбуку" и "Твитеру", унели су две милијарде долара у америчке технолошке фирме у протекле три године.
Сада предузетници и инвеститори из Силицијумске долине страхују од негативних привредних последица руског преузимања Крима, док се руске трупе гомилају крај границе Украјине и Москва покушава да изазове промену Устава те земље, што је све приметно повећало политичку напетост са Западом.
Међу проблемима у технолошком центру света је колико ће забрана издавања виза отежати пословна путовања и досељавање научника.
Поред тога, економске санкције могу омести проток капитала између технолошких сектора две земље.
А за оне америчке и руске фирме које имају везе са Украјином, гласине о мобилизацији значе страховања да ће млади предузетници и инжењери морати да позатварају радње и ступе у војску.