UNESCO: IS sprovodi sistematsko uništenje drevnih lokaliteta
Ekstremisti Islamske države u Siriji u Iraku učestvuju u najbrutalnijem, sistematskom uništavanju drevnih lokaliteta nezabeleženom još od Drugog svetskog rata, ocenila je generalna direktorka Uneska, Irina Bokova, nekoliko sati pošto su teroristi potpuno uništili manastir u centralnoj sirijskoj provinciji Homs, star 1.500 godina.
Jedini način je da sada svet pokuša da spreči prodaju pokradenih artefakata, tako što će preseći tok kojim se snabdevaju militanti, ocenila je Bokova za agenciju AP.
"Ovako nešto nije viđeno od Drugog svetskog rata. Mislim da je ovo najveći pokušaj, najbrutalnije sistematsko uništenje svetskog nasleđa", naglasila je ona.
Bokova je rekla da se na novijim snimcima arheoloških lokaliteta pod kontrolom IS u Iraku i Siriji, vide znaci rasprostranjenih krađa i nezakonitih iskopavanja.
"Kad biste pogledali mape, fotografije, satelitske snimke, ne biste prepoznali ta mesta. Oko njih su na stotine iskopanih rupa", upozorila je Bokova.
Nekoliko sati pre obraćanja Bokove, džihadisti Islamske države potpuno su uništili jedan drevni manastir u centralnoj sirijskoj provinciji Homs.
Uništen jedan od najstarijih hrišćanskih manastira u Siriji
IS je na društvenim mrežama postavila fotografije na kojima se vidi kako buldožeri sravnjuju sa zemljom manastir Mar Elijan u blizini grada Karjatain, koji su džihadisti zauzeli početkom avgusta.
Jedan hrišćanski sveštenik je rekao da su džihadisti unutar manastirskog kompleksa takođe uništili crkvu koja potiče iz prvih vekova posle nove ere.
Sveštenik, koji je želeo da ostane anoniman jer strahuje od osvete džihadista, rekao je da se radi o asirskoj katoličkoj crkvi.
Da je IS uništila manastir potvrdila je i Sirijska opservatorija za ljudska prava, sa sedištem u Londonu, koja prati stanje u Siriji.
Direktor Opservatorije Rami Abdel Rahman je rekao da su militanti uništili taj katolički manastir "uz objašnjenje da su se vernici u manastiru klanjali nekome drugome, a ne Bogu".
Pre nekoliko dana, pripadnici IS pogubili su, u drevnom sirijskom gradu Palmiri, čuvenog sirijskog eksperta za antiku i arheologa, bivšeg direktora arhitektonsko-istorijskog kompleksa, 82-godišnjeg Kaleda Asada, kojem su odsekli glavu.
Članovi porodice rekli su da je Asadovo obezglavljeno telo bilo vezano za antički stub na centralnom trgu Palmire. Pre ubistva, Asada su nekoliko nedelja mučili.
Palmiru su džihadisti zauzeli krajem maja, posle čega se pojavila informacija da su grad minirali, a u julu da su uništili nekoliko drevnih spomenika, uključujući statuu Lava drevnoarapske boginje Alat staru oko dve hiljade godina na ulazu u muzej.
Prema predanju, Palmiru je osnovao biblijski car Solomon i jedan je od najbogatijih gradova kasne antike, u oazi Sirijske pustinje.