УНЕСЦО: ИС спроводи систематско уништење древних локалитета
Екстремисти Исламске државе у Сирији у Ираку учествују у најбруталнијем, систематском уништавању древних локалитета незабележеном још од Другог светског рата, оценила је генерална директорка Унеска, Ирина Бокова, неколико сати пошто су терористи потпуно уништили манастир у централној сиријској провинцији Хомс, стар 1.500 година.
Једини начин је да сада свет покуша да спречи продају покрадених артефаката, тако што ће пресећи ток којим се снабдевају милитанти, оценила је Бокова за агенцију АП.
"Овако нешто није виђено од Другог светског рата. Мислим да је ово највећи покушај, најбруталније систематско уништење светског наслеђа", нагласила је она.
Бокова је рекла да се на новијим снимцима археолошких локалитета под контролом ИС у Ираку и Сирији, виде знаци распрострањених крађа и незаконитих ископавања.
"Кад бисте погледали мапе, фотографије, сателитске снимке, не бисте препознали та места. Око њих су на стотине ископаних рупа", упозорила је Бокова.
Неколико сати пре обраћања Бокове, џихадисти Исламске државе потпуно су уништили један древни манастир у централној сиријској провинцији Хомс.
Уништен један од најстаријих хришћанских манастира у Сирији
ИС је на друштвеним мрежама поставила фотографије на којима се види како булдожери сравњују са земљом манастир Мар Елијан у близини града Карјатаин, који су џихадисти заузели почетком августа.
Један хришћански свештеник је рекао да су џихадисти унутар манастирског комплекса такође уништили цркву која потиче из првих векова после нове ере.
Свештеник, који је желео да остане анониман јер страхује од освете џихадиста, рекао је да се ради о асирској католичкој цркви.
Да је ИС уништила манастир потврдила је и Сиријска опсерваторија за људска права, са седиштем у Лондону, која прати стање у Сирији.
Директор Опсерваторије Рами Абдел Рахман је рекао да су милитанти уништили тај католички манастир "уз објашњење да су се верници у манастиру клањали некоме другоме, а не Богу".
Пре неколико дана, припадници ИС погубили су, у древном сиријском граду Палмири, чувеног сиријског експерта за антику и археолога, бившег директора архитектонско-историјског комплекса, 82-годишњег Каледа Асада, којем су одсекли главу.
Чланови породице рекли су да је Асадово обезглављено тело било везано за антички стуб на централном тргу Палмире. Пре убиства, Асада су неколико недеља мучили.
Палмиру су џихадисти заузели крајем маја, после чега се појавила информација да су град минирали, а у јулу да су уништили неколико древних споменика, укључујући статуу Лава древноарапске богиње Алат стару око две хиљаде година на улазу у музеј.
Према предању, Палмиру је основао библијски цар Соломон и један је од најбогатијих градова касне антике, у оази Сиријске пустиње.