UPOZNAJMO SRBIJU: Idemo u grad mermera i kisele vode! (FOTO, VIDEO)
Posetite grad kneza Miloša i naučite ponešto o istoriji ovog kraja Srbije.
Davne 1859. godine knez Miloš Obrenović je naredio podizanje crkve "Svetij Aranđel" u Bukoviku. U istom dekretu napisano je i da će se varoš Vrbica od sada zvati Aranđelovac. Baš tako počinje priča o ovom prelepom šumadijskom gradu.
Mi sad možemo da vas obavestimo koliko Aranđelovac ima stanovnika, a koliko domaćinstava. Možemo da vam kažemo kakva je klima, kao i kakav je geostrateški položaj ovog grada, ali daleko je zanimljivije pozabaviti se time šta nas sve čeka u carstvu mermera.
Pa, za početak, čeka nas mermer! Aranđelovac leži na nalazištu vrlo kvalitetnog bukovičkog granita, a venčački mermer koji se eksploatiše iz planine Venčac daleko je poznat i može se videti na mnogim objektima. U čast ove metamorfne stene, Aranđelovac već 47 godina organizuje umetničku smotru "Mermer i zvuci". Tog 4. julа 1968. godine prvi put su se oglаsile fаnfаre i nаjаvile susret zvukа sа mermerom i smotru nаjvrednijih muzičkih, folklornih, drаmskih, bаletskih, književnih, likovnih i filmskih ostvаrenjа.
Mnogo je starina u ovom gradu pod Bukuljom, pa je tu i "Staro zdanje". Ovaj dvor pripadao je dinastiji Obrenović. Njegovu je gradnju započeo baš knez Miloš 1859. godine, a ovaj spomenik kulture predstavlja i danas jedno od najlepših zdanja u Srbiji. U planu je renoviranje ovog hotela koji bi trebalo da postane drugi Monte Karlo.
Na ulazu u grad Arhangela Gavrila nalazi se brdo Risovača sa istoimenom pećinom. Ona je uređena po svim principima savremene prezentacije i od 1987. godine godišnje primi i nekoliko hiljada posetilaca iz zemlje i inostranstva. Duž glavnog pećinskog kanala postavljene su rekonstrucije pećinskog medveda i lava, dok se u Dvorani risovačkog čoveka nalazi figuralna kompozicija – porodica risovačkog lovca.
Kad smo već kod pećina i paleontologije, brojne arheološke eksponate iz ovog kraja možete naći u aranđelovačkom Narodnom muzeju. Pored stalne postavke koja svedoči o istorijatu grada i okoline (od kamenog doba do 20. veka), možete u Muzeju videti i izložbe savremene umetničke keramike.
Ukoliko ste ljubitelj mineralnih voda, Aranđelovac je kao stvoren za vas. On leži na brojnim izvorima mineralne vode, što dokazuje i flaširana bukovička kisela voda, nama tako dobro poznata kao "Knjaz" (ili Kndžaz, što reče onaj gospodin u reklami). Mineralne vode Bukovičke banje ubrajaju se u najpoznatije alkalne ugljeno-kisele vode sa potvrđenim okrepljujućim i blagotvornim dejstvom na želudačno-crevna oboljenja, oboljenja jetre i žučnih puteva, šećerne bolesti i lakše oblike reumatskih oboljenja.
A kad smo već kod vode, moramo da spomenemo i akva park. Na površini od 6 hektara uz tri bazena sa mineralnom vodom, moderne atrakcije i najviše tobogane u Srbiji ovaj akva park vam nudi neviđeno adrenalinsko iskustvo.
I, nemojte da se začudite ako naiđete na Momira Ilića, kapitena rukometne reprezentacije Srbije, on je rođeni Aranđelovčanin. Možda naiđete i na glumicu Danicu Maksimović, ponosnu Aranđelovčanku. Meštani će vam, dok daju sve od sebe da vas ugoste kako dolikuje šumadijskim domaćinima, pričati i o Živanu Saramandiću, Mići Tomiću, Svetoliku Rankoviću, Danku Popoviću...
Lep je Aranđelovac, lep. Ali, da znate, kada jednom kročite u ovaj grad, stalno će vas vući da mu se vratite. Budite spremni na to.
Pročitajte i: