УПОЗНАЈМО СРБИЈУ: Идемо у град мермера и киселе воде! (ФОТО, ВИДЕО)
Посетите град кнеза Милоша и научите понешто о историји овог краја Србије.
Давне 1859. године кнез Милош Обреновић је наредио подизање цркве "Светиј Аранђел" у Буковику. У истом декрету написано је и да ће се варош Врбица од сада звати Аранђеловац. Баш тако почиње прича о овом прелепом шумадијском граду.
Ми сад можемо да вас обавестимо колико Аранђеловац има становника, а колико домаћинстава. Можемо да вам кажемо каква је клима, као и какав је геостратешки положај овог града, али далеко је занимљивије позабавити се тиме шта нас све чека у царству мермера.
Па, за почетак, чека нас мермер! Аранђеловац лежи на налазишту врло квалитетног буковичког гранита, а венчачки мермер који се експлоатише из планине Венчац далеко је познат и може се видети на многим објектима. У част ове метаморфне стене, Аранђеловац већ 47 година организује уметничку смотру "Мермер и звуци". Тог 4. јула 1968. године први пут су се огласиле фанфаре и најавиле сусрет звука са мермером и смотру највреднијих музичких, фолклорних, драмских, балетских, књижевних, ликовних и филмских остварења.
Много је старина у овом граду под Букуљом, па је ту и "Старо здање". Овај двор припадао је династији Обреновић. Његову је градњу започео баш кнез Милош 1859. године, а овај споменик културе представља и данас једно од најлепших здања у Србији. У плану је реновирање овог хотела који би требало да постане други Монте Карло.
На улазу у град Архангела Гаврила налази се брдо Рисовача са истоименом пећином. Она је уређена по свим принципима савремене презентације и од 1987. године годишње прими и неколико хиљада посетилаца из земље и иностранства. Дуж главног пећинског канала постављене су реконструције пећинског медведа и лава, док се у Дворани рисовачког човека налази фигурална композиција – породица рисовачког ловца.
Кад смо већ код пећина и палеонтологије, бројне археолошке експонате из овог краја можете наћи у аранђеловачком Народном музеју. Поред сталне поставке која сведочи о историјату града и околине (од каменог доба до 20. века), можете у Музеју видети и изложбе савремене уметничке керамике.
Уколико сте љубитељ минералних вода, Аранђеловац је као створен за вас. Он лежи на бројним изворима минералне воде, што доказује и флаширана буковичка кисела вода, нама тако добро позната као "Књаз" (или Кнџаз, што рече онај господин у реклами). Минералне воде Буковичке бање убрајају се у најпознатије алкалне угљено-киселе воде са потврђеним окрепљујућим и благотворним дејством на желудачно-цревна обољења, обољења јетре и жучних путева, шећерне болести и лакше облике реуматских обољења.
А кад смо већ код воде, морамо да споменемо и аква парк. На површини од 6 хектара уз три базена са минералном водом, модерне атракције и највише тобогане у Србији овај аква парк вам нуди невиђено адреналинско искуство.
И, немојте да се зачудите ако наиђете на Момира Илића, капитена рукометне репрезентације Србије, он је рођени Аранђеловчанин. Можда наиђете и на глумицу Даницу Максимовић, поносну Аранђеловчанку. Мештани ће вам, док дају све од себе да вас угосте како доликује шумадијским домаћинима, причати и о Живану Сарамандићу, Мићи Томићу, Светолику Ранковићу, Данку Поповићу...
Леп је Аранђеловац, леп. Али, да знате, када једном крочите у овај град, стално ће вас вући да му се вратите. Будите спремни на то.
Прочитајте и: