OTKRIVAMO: Kupite suhomesnato, a evo šta jedete! (VIDEO)
Ukusne viršle, čajne kobasice i salame uvek mame kupce iz staklenih vitrina i frižidera u marketima i mesarama. Njihov sastav je godinama pod znakom pitanja, kao i njihov glavni sastojak- mehanički okošteno meso (MOM). MOM je homogena mešavina usitnjenog mesa, vezivnih, masnih i drugih tkiva, proizvedeno mehaničkim razdvajanjem od kostiju u posebnim mašinama.
Za proizvodnju mehanički otkoštenog mesa mogu da se upotrebljavaju goveđe i svinjske kosti, osim velikih cevastih kostiju i glava svinja i goveda i svinjskih repova, a za proizvodnju mehanički otkoštenog mesa živine kosti, delovi trupa ili celi trupovi.
Sadržaj proteina u mehanički otkoštenom mesu je najmanje 13%, sadržaj kalcijuma je najviše 0,18%, a veličina čestica kostiju je manja od 0,5 mm. Mehanički otkošteno meso vrednuje se kao meso treće kategorije i može da se upotrebljava u proizvodnji srodnih proizvoda iz grupa barenih i kuvanih kobasica. MOM se proizvodi u objektu gde je izvršeno ručno otkoštavanje mesa, odnosno rasecanje živinskih trupova istog dana u toku proizvodnje.
Sve to stoji u Pravilniku o usitnjenom mesu, poluproizvodima i proizvodima od mesa. Postavlja se pitanje koliko je zapravo zdravo jesti ove proizvode jer je sadržaj diskutabilan. Stručnjaci upozoravaju da je to meso treće kategorije kvaliteta i da je takvo meso bezopasno za ishranu životinja jer one imaju jače želudačne sokove od ljudi i mogu da prerade aditive i hormone koji se nalaze u ovom mesu.
Postoje različite verzije priče o MOM, ili poznatije mehanički okoštenom mesu, ali i svežem mesu koje nalazimo u mesarama. Kako bi prevarili mušterije i smanjili gubitke, mesari pokušavaju da potrošačima doskoče raznim metodama od potapanja mesa u kamilicu i mešanjem sa jakim začinima, do ugradnje posebnih neonki u frižidere kako bi meso izgledalo sveže.
Iz Asocijacije potrošača Srbije poručuju da kada krenete u nabavku namirnica, povedite računa o kvalitetu, što znači da obratite pažnju na boju, izgled, miris i rok trajanja. Pravilan izbor namirnica je vrlo važan, a prilikom kupovine treba voditi računa o izgledu, roku upotrebe i načinu čuvanja. Korišćenjem zdravstveno ispravnih i kvalitetnih namirnica obezbeđujemo ne samo potreban energetski unos za svakodnevne aktivnosti već, što je još važnije, štitimo zdravlje.
Situacija nije ovakva samo u Srbiji, već u celom svetu doktori apeluju na industriju da se pozabavi ovim problemom. Pre nešto više od godinu dana, poznati kuvar Džejmi Oliver ukazao je na alaramntnu situaciju u SAD i prikazao roditeljima šta jedu njihova deca. Reč je o mesu koje je zapravo đubre i koje je namenjeno za ishranu pasa. Ali to nije u interesu proizvođača i mesara jer to meso onda prodaju za male pare. Kako bi uvećali zaradu i do nekoliko desetine puta, pribegavaju upotrebi amonijaka i drugih otrovnih sastojaka kako bi meso dobilo boju i bilo bakterijski ispravno.
Kada sledeći put krenete u kupovinu mesa, setite se ovog videa.