ОТКРИВАМО: Купите сухомеснато, а ево шта једете! (ВИДЕО)
Укусне виршле, чајне кобасице и саламе увек маме купце из стаклених витрина и фрижидера у маркетима и месарама. Њихов састав је годинама под знаком питања, као и њихов главни састојак- механички окоштено месо (МОМ). МОМ је хомогена мешавина уситњеног меса, везивних, масних и других ткива, произведено механичким раздвајањем од костију у посебним машинама.
За производњу механички откоштеног меса могу да се употребљавају говеђе и свињске кости, осим великих цевастих костију и глава свиња и говеда и свињских репова, а за производњу механички откоштеног меса живине кости, делови трупа или цели трупови.
Садржај протеина у механички откоштеном месу је најмање 13%, садржај калцијума је највише 0,18%, а величина честица костију је мања од 0,5 mm. Механички откоштено месо вреднује се као месо треће категорије и може да се употребљава у производњи сродних производа из група барених и куваних кобасица. МОМ се производи у објекту где је извршено ручно откоштавање меса, односно расецање живинских трупова истог дана у току производње.
Све то стоји у Правилнику о уситњеном месу, полупроизводима и производима од меса. Поставља се питање колико је заправо здраво јести ове производе јер је садржај дискутабилан. Стручњаци упозоравају да је то месо треће категорије квалитета и да је такво месо безопасно за исхрану животиња јер оне имају јаче желудачне сокове од људи и могу да прераде адитиве и хормоне који се налазе у овом месу.
Постоје различите верзије приче о МОМ, или познатије механички окоштеном месу, али и свежем месу које налазимо у месарама. Како би преварили муштерије и смањили губитке, месари покушавају да потрошачима доскоче разним методама од потапања меса у камилицу и мешањем са јаким зачинима, до уградње посебних неонки у фрижидере како би месо изгледало свеже.
Из Асоцијације потрошача Србије поручују да када кренете у набавку намирница, поведите рачуна о квалитету, што значи да обратите пажњу на боју, изглед, мирис и рок трајања. Правилан избор намирница је врло важан, а приликом куповине треба водити рачуна о изгледу, року употребе и начину чувања. Коришћењем здравствено исправних и квалитетних намирница обезбеђујемо не само потребан енергетски унос за свакодневне активности већ, што је још важније, штитимо здравље.
Ситуација није оваква само у Србији, већ у целом свету доктори апелују на индустрију да се позабави овим проблемом. Пре нешто више од годину дана, познати кувар Џејми Оливер указао је на аларамнтну ситуацију у САД и приказао родитељима шта једу њихова деца. Реч је о месу које је заправо ђубре и које је намењено за исхрану паса. Али то није у интересу произвођача и месара јер то месо онда продају за мале паре. Како би увећали зараду и до неколико десетине пута, прибегавају употреби амонијака и других отровних састојака како би месо добило боју и било бактеријски исправно.
Када следећи пут кренете у куповину меса, сетите се овог видеа.