UVOZIMO DRASTIČNO VIŠE: Gde je domaći jogurt?
Ukupan uvoz mleka i sireva u Srbiju je ove godine dvostruko veći, a kiselomlečnih proizvoda više od šest puta.
Zbog toga je, ističu stručnjaci, neophodno stalno osluškivati šta se dešava kako bi se zaštitilo srpsko mlečno govedarstvo.
Naime, pored pritiska povećanog uvoza mleka iz EU, čini se da srpski proizvođači gube i izvoznu utakmicu pa je tako izvoz mladog sira u Rusiju smanjen za 32 odsto, a fete za 74 odsto.
U Srbiju je u periodu od 1. januara do 1. maja ove godine uvezeno oko 2.700 tona mleka, mleka u prahu i sireva, što je više nego duplo u istom periodu prethodne godine, pokazuju podaci Uprave carina.
Za četiri meseca 2015. godine u našu zemlju uvezeno je mleka, mleka u prahu i sireva za gotovo šest miliona evra, dok je u istom lanjskom periodu uvezeno oko 1.200 tona mleka, mleka u prahu i sireva, čija je vrednost bila četiri miliona evra.
Mart je obeležio najveći uvoz, tokom ovog meseca uvezeno je više od 800 tona u vrednosti od gotovo 1,8 miliona evra. Prema podacima Privredne komore Srbije, ove godine je u našu zemlju uvezeno kiselomlečnih napitaka - kiselog mleka, jogurta i pavlake, čak šest do sedam puta više.
Pročitajte i: