DIVLJA GRADNJA POSTAJE PROŠLOST: Biće podnete krivične prijave, a objekti bez dozvola biće srušeni
Gradski menadžer Goran Vesić najavio je da će inspektori koji su dopustili ilegalnu gradnju više hiljada kvadrata odgovarati, a da će protiv onih koji ilegalno grade uprkos zabrani biti podnete krivične prijave.
- Trаžićemo odgovornost onih inspektora, opštinskih ili gradskih, koji su dopustili da niknu nelegalne zgrade od nekoliko hiljada kvadrata a da to nisu sankcionisali. Svako ko nastavi da gradi pored zabrane i trake, a ima i takvih slučajeva, dobiće odmah krivičnu prijavu - rekao je Vesić.
GRAD BEOGRAD PRAVI SPISAK: Kreće rušenje 10.000 objekata
On je rekao da je grad dobio satelitski snimak iz novembra 2015. godine i da će u skladu sa Zakonom o ozakonjenju svi objekti koji se ne nalaze na tom snimku, a građeni su bez važećih dozvola, biti srušeni.
- U petak je počeo popis svih objekata koji se grade ili su građeni proteklih osam meseci i odmah posle upoređivanja sa satelitskim snimkom, odnosno ukoliko se ne nalaze na njemu, biće odbijeni za legalizaciju - naveo je Vesić.
VESIĆ O GRADNJI TUNELA: Zašto postoje brda, nego da se prave tuneli ispod njih
Zloupotreba Zakona o ozakonjenju
Prema rečima gradskog menadžera, pojedini investitori su pokušali da iskoriste Zakon o ozakonjenju. Iako je njegov smisao da se ozakone samo do tada izgrađeni objekti, neki investitori su pokušali da sagrade nove i uz pomoć pojedinaca iz lokalne samouprave prikažu ih kao objekte građene pre donošenja zakona.
"Opoziciji je bolje da ćuti"
Komentarišući navode da je arapskim investitorima u projektu "Beograd na vodi" u zakup dato najluksuznije zemljište u prestonici bez nadoknade, Vesić je rekao da je "116 hektara zemljišta pored reke postalo u očima opozicije najluksuznije" tek kada ga je sadašnja gradska vlast uredila.
- Dakle, ako je najluksuznije, zašto ga nisu oni raščistili? Makar kamen da su pomerili odatle i pronašli makar jednog investitora koji bi dao ne milijarde već milion evra, imali bi sada pravo nešto da kažu. Nisu bili u stanju to da urade i bolje im je sada da ćute. "Beograd na vodi" je projekat koji je važan za dalji razvoj Srbije jer predstavlja ulaganje od preko 3,5 milijardi evra - rekao je Vesić.
VESIĆ: Protestanti pokušali da spreče donošenje važnih odluka za Beograd
Bez gužve na Slaviji, u avgustu rešenje za Cetinjsku
Vesić je dodao i da je za rekonstrukciju kolovoza na Slaviji i u Bulevaru oslobođenja neophodno raspisati novi tender i da će se oni raditi na proleće, ali da to neće remetiti saobraćaj.
- Pošto će fontana već biti završena, vreme u kome će tokom tih radova odvijanje saobraćaja na Slaviji biti delimično otežano, biće kraće - kazao je on.
VESIĆ: Uspeo tender za izgradnju fontane na Slaviji - radovi već na jesen
Komentarišući obećаnje stanarima Cetinjske da će uskoro biti rešen problem buke iz noćnih klubova Vesić je istakao da su građani u pravu.
- Na sednici Skupštine grada krajem avgusta donećemo odluku po kojoj će se ograničavanje radnog vremena ugostiteljskih objekata u stambenim zgradama proširiti i na prostor između 300 i 500 metara od njih.
On je naveo da će biti zatraženo i da gradske inspekcije kontrolišu nivo buke u svakom trenutku i kažnjavaju one koji se ne pridržavaju pravila i zatvaraju objekte.