ДИВЉА ГРАДЊА ПОСТАЈЕ ПРОШЛОСТ: Биће поднете кривичне пријаве, а објекти без дозвола биће срушени
Градски менаџер Горан Весић најавио је да ће инспектори који су допустили илегалну градњу више хиљада квадрата одговарати, а да ће против оних који илегално граде упркос забрани бити поднете кривичне пријаве.
- Тражићемо одговорност оних инспектора, општинских или градских, који су допустили да никну нелегалне зграде од неколико хиљада квадрата а да то нису санкционисали. Свако ко настави да гради поред забране и траке, а има и таквих случајева, добиће одмах кривичну пријаву - рекао је Весић.
ГРАД БЕОГРАД ПРАВИ СПИСАК: Креће рушење 10.000 објеката
Он је рекао да је град добио сателитски снимак из новембра 2015. године и да ће у складу са Законом о озакоњењу сви објекти који се не налазе на том снимку, а грађени су без важећих дозвола, бити срушени.
- У петак је почео попис свих објеката који се граде или су грађени протеклих осам месеци и одмах после упоређивања са сателитским снимком, односно уколико се не налазе на њему, биће одбијени за легализацију - навео је Весић.
ВЕСИЋ О ГРАДЊИ ТУНЕЛА: Зашто постоје брда, него да се праве тунели испод њих
Злоупотреба Закона о озакоњењу
Према речима градског менаџера, поједини инвеститори су покушали да искористе Закон о озакоњењу. Иако је његов смисао да се озаконе само до тада изграђени објекти, неки инвеститори су покушали да саграде нове и уз помоћ појединаца из локалне самоуправе прикажу их као објекте грађене пре доношења закона.
"Опозицији је боље да ћути"
Коментаришући наводе да је арапским инвеститорима у пројекту "Београд на води" у закуп дато најлуксузније земљиште у престоници без надокнаде, Весић је рекао да је "116 хектара земљишта поред реке постало у очима опозиције најлуксузније" тек када га је садашња градска власт уредила.
- Дакле, ако је најлуксузније, зашто га нису они рашчистили? Макар камен да су померили одатле и пронашли макар једног инвеститора који би дао не милијарде већ милион евра, имали би сада право нешто да кажу. Нису били у стању то да ураде и боље им је сада да ћуте. "Београд на води" је пројекат који је важан за даљи развој Србије јер представља улагање од преко 3,5 милијарди евра - рекао је Весић.
ВЕСИЋ: Протестанти покушали да спрече доношење важних одлука за Београд
Без гужве на Славији, у августу решење за Цетињску
Весић је додао и да је за реконструкцију коловоза на Славији и у Булевару ослобођења неопходно расписати нови тендер и да ће се они радити на пролеће, али да то неће реметити саобраћај.
- Пошто ће фонтана већ бити завршена, време у коме ће током тих радова одвијање саобраћаја на Славији бити делимично отежано, биће краће - казао је он.
ВЕСИЋ: Успео тендер за изградњу фонтане на Славији - радови већ на јесен
Коментаришући обећање станарима Цетињске да ће ускоро бити решен проблем буке из ноћних клубова Весић је истакао да су грађани у праву.
- На седници Скупштине града крајем августа донећемо одлуку по којој ће се ограничавање радног времена угоститељских објеката у стамбеним зградама проширити и на простор између 300 и 500 метара од њих.
Он је навео да ће бити затражено и да градске инспекције контролишу ниво буке у сваком тренутку и кажњавају оне који се не придржавају правила и затварају објекте.