Više od polovine poslanika EP radi dodatne poslove
Više od polovine poslanika bave se aktivnostima van svojih parlamentarnih radnih obaveza, odnosno bave se nekim dodatnim poslom. Od 751 poslanika čak 53 posto se bavi dodatnim aktivnostima.
Podaci prikupljeni iz izveštaja parlamentaraca o sukobu interesa koji su dužni da podnesu Evropskom parlamentu, NVO Transparent Internešnal prikupila je kako bi pokazala da je tih interesa mnogo.
Osnovna poruka ove studije, predstavljene u ponedeljak u Briselu je jasna. Poslanici Evropskog parlamenta predstavljaju potencijalne sukobe interesa zbog nemogućnosti da razjasne dokumentaciju koju od ove godine podnose individualno. Parlamentarna aktivnost se dobro plaća, 8.020 evra bruto mesečno, gde im ostaje 6.250 evra kad se oduzme porez i drugi troškovi, što im ne ostavlja mnogo prostora za dodatna zanimanja. Ipak, 398 poslanika učestvuje u 1.210 aktivnosti, veoma često neplaćenim.
Pogled na izveštaj koji je pripremila Transparent Internešnal otkriva više grešaka. Na primer, predsednik socijaldemokrata u Evropskom parlamentu, Đani Pitelja, je figura na čelu poslanika sa više plaćenih delatnosti za koju organizacija pripisuje godišnjim prihodom od 4.491 evra. Iako je njegova vanparlamentarna aktivnost uključena u odeljku za dodatni plaćeni posao u izveštaju, poslanik u Evropskom parlamentu u tekstu precizira da dobija naknade za samo dve aktivnosti, i da ta naknada ni u kom slučaju ne prelazi preko predviđenog iznosa.
Nešto slično se dešava sa španskim Socijalistom Rodrigezom - Pinerom. Iako mu je pripisan ekstra - parlamentari prihod od 6.496 evra, Transparent Internešnal je tu uključila i plate iz ranijih godina.
Organizacija Trabsparent Internešnal tvrdi da njihova baza podataka klasifikuje prihode poslanika na osnovu standardizovane kutije koju im prosleđuje EP na osnovu dokumenata koje dobija od poslanika. "Ako su članovi Evropskog parlamenta popunili loše svoje izveštaje, to takođe pokazuje da se deklarisanje sukoba interesa treba poboljšati i očekujemo da parlament razmisli o tome", objašnjava Danijel Freund, šef integriteta u EU NVO.
Zakon dozvoljava poslanicima da obavljaju koliko poslova žele, sve dok ih prijavljuju Evropskoj komisiji koja ne proverava tačnost podataka. " Evropski parlament ne može da proveri tačnost podataka. To je izjava koja se zasniva na dobroj volji poslanika da spreče moguće konflikte sukoba interesa", tvrdi portparol institucije.
Pročitajte i: