Више од половине посланика ЕП ради додатне послове
Више од половине посланика баве се активностима ван својих парламентарних радних обавеза, односно баве се неким додатним послом. Од 751 посланика чак 53 посто се бави додатним активностима.
Подаци прикупљени из извештаја парламентараца о сукобу интереса који су дужни да поднесу Европском парламенту, НВО Транспарент Интернешнал прикупила је како би показала да је тих интереса много.
Основна порука ове студије, представљене у понедељак у Бриселу је јасна. Посланици Европског парламента представљају потенцијалне сукобе интереса због немогућности да разјасне документацију коју од ове године подносе индивидуално. Парламентарна активност се добро плаћа, 8.020 евра бруто месечно, где им остаје 6.250 евра кад се одузме порез и други трошкови, што им не оставља много простора за додатна занимања. Ипак, 398 посланика учествује у 1.210 активности, веома често неплаћеним.
Поглед на извештај који је припремила Транспарент Интернешнал открива више грешака. На пример, председник социјалдемократа у Европском парламенту, Ђани Питеља, је фигура на челу посланика са више плаћених делатности за коју организација приписује годишњим приходом од 4.491 евра. Иако је његова ванпарламентарна активност укључена у одељку за додатни плаћени посао у извештају, посланик у Европском парламенту у тексту прецизира да добија накнаде за само две активности, и да та накнада ни у ком случају не прелази преко предвиђеног износа.
Нешто слично се дешава са шпанским Социјалистом Родригезом - Пинером. Иако му је приписан екстра - парламентари приход од 6.496 евра, Транспарент Интернешнал је ту укључила и плате из ранијих година.
Организација Трабспарент Интернешнал тврди да њихова база података класификује приходе посланика на основу стандардизоване кутије коју им прослеђује ЕП на основу докумената које добија од посланика. "Ако су чланови Европског парламента попунили лоше своје извештаје, то такође показује да се декларисање сукоба интереса треба побољшати и очекујемо да парламент размисли о томе", објашњава Данијел Фреунд, шеф интегритета у ЕУ НВО.
Закон дозвољава посланицима да обављају колико послова желе, све док их пријављују Европској комисији која не проверава тачност података. " Европски парламент не може да провери тачност података. То је изјава која се заснива на доброј вољи посланика да спрече могуће конфликте сукоба интереса", тврди портпарол институције.
Прочитајте и: