Vodopija - biljka koja zamenjuje kafu, a leči dijabetes i glavobolju
Bogata vitaminima, mineralnim solima i inulinom, pravo je otkriće za lečenje mnogih problema i bolova koji se javljaju, poput malokrvnosti, glavobolje, oboljenja jetre i čira na želucu.
Ova manje poznata biljka lekovita svojstva ima zahvaljujući inulinu koji sadrži, kao i vitaminima K, P, B, C, ali i miteralne soli. Iako se svaki deo biljke može iskoristiti u razne lekovite svrhe, najčešće se upotrebljava koren, koji je, za razliku od drugih biljaka, zdraviji kad je suv nego kao svež.
Kako izgleda?
Naziva se još cikorija ili ženetrga. Cvetovi su najčešće plave, ali mogu biti i bele ili ružičaste boje. Ima vretenasti dug koren i može da naraste do 1m. Vodopiju je moguće naći skoro svuda, na livadama, pored puta ili u blizini kuća. Njegovo sakupljanje uglavnom se vrši na jesen, jer tada ima najveću količinu inulina (polisaharida koji skldišti energiju) i gorkih glikozida (organskih jedinjenja).
Dejstvo
Uglavnom se koristi u narodnoj medicini za lečenje oboljenja jetre, kao i protiv malokrvnosti. Za jačanje organizma upotrebljava se sok svežeg nadzemnog dela biljke. Vodopija se koristi i kod proliva, dijabetesa i bolova u grlu, kao i kod čireva. Ona pomaže i kod upornih glavobolja tako što se od svežih listova napravi sok i pomeša sa malo vinskog sirćeta i staviti kao oblog na glavu. Svež sok je značajan i protiv opadanja kose, tako što se utrlja u kore.
Ova lekovita biljka koristi se i kao zamena za kafu, tako što se koren ispeče i samelje u prah, a zatim skuva, procedi. Odlična je zamena za napitak prepun kofeina i ostalih štetnih sastojaka po zdravlje. Mnogi su nekada mešali omer korena vodopije i kafe kako bi dobili belu kafu.
Primena
Od ove manje poznate biljke moguće je napraviti čaj, salatu, sok, pa čak i vino. Vino nastaje mešavinom jedne kšike svih delova biljke sa pola litra belog vina i desetominutnim kuvanjem. Smatra se da je delotvornije od čaja koji se sprema na isti način, samo što se umesto vina dodaje voda. Dnevno se preporučuje litar čaja. Povoljno deluje i na duh, jer leči hipohondriju i omogućava miran san.
Salata se sprema od svežih listova i maslinovog ulja, mada ih je moguće i pržiti zbog lepšeg ukusa, dok je za sok potrebno iscediti svaki sveži deo biljke i jednu kašiku pomešati sa čašom vode. Piju se 2-3 šoljice dnevno.