VUČIĆEVO PREDAVANJE U VAŠINGTONU: Ne plašimo se teških ekonomskih mera
Ne plašimo se teških ekonomskih mera koje moramo da sprovedemo u budućnosti, poručio je premijer Srbije Aleksandar Vučić na predavanju o budućnosti naše zemlje koje je održao na na vašingtonskom Brukings institutu.
"Sa tim možemo da izađemo na kraj i da te mere hrabro sprovedemo", istakao je premijer Vučić.
On je na predavanju koje je sinoć održao ui vašingtonskom institutu rekao da tek treba da završimo proces privatizacije, da promenimo radne navike i da puno radimo na izgradnji preduzetničkog duha u našoj zemlji. Naglasivši da je najvažniji strateški cilj Srbije da postane članica Evropske unije, primetio je da to znači da moramo da sprovedemo veoma teške političke i ekonomske reforme.
Podsetio je da je srpska vlada otpočela ekonomske reforme posle katastrofalnih poplava prošle godine, uz podršku MMF-a, Svetske banke, EBRD-a i drugih, te dodao da je revizija aranžmana sa MMF-om prošla sa najboljim ocenama.
Takođe je pomenuo mere Vlade Srbije za fiskalnu konsolidaciju kojima je smanjen fiskalni deficit na nivo ispod Mastrihta što je, smatra, izuzetan rezultat, a uspeli smo u međuvremenu da ostvarimo i privredni rast.
"Mi se ne ponašamo i ne pretvaramo se kao da smo neka velika i važna zemlja, mi se bavimo sobom i našim lokalnim problemima, ali smo, na žalost, uvek u središtu globalnih problema", rekao je on, podsetivši na niz ratova koje smo vodili.
Zato je, smatra, danas vreme da promenimo stav i da ponovo pozicioniramo Srbiju na drugačiji način.
"Želimo da u budućnosti izbegavamo probleme, da budemo miroljubiva i demokratska država", zaključio je premijer Vučić.
Vučić o aktuelnim projektima u Srbiji, gasnoj krizi...
Premijer Aleksandar Vučić izjavio je danas da je u počela realizacija projekta brze pruge Beograd - Budimpešta, koja će se graditi u saradnji sa Kinom, te da nedostaje još nekoliko sporazuma, kojima bi Srbija dobila jednako povoljne uslove za taj posao kao i Mađarska.
"Raduje me da vidim da je počela realizacija projekta. Međutim, moramo da postignemo jos nekoliko sporazuma pre sastanka 16 plus jedan u Pekingu. Mislim da tada možemo da potpišemo sporazum uz iste uslove koje ima mađarska strana - mala kamantana stopa sa dugim periodom otplate", rekao je Vučić u razgovoru sa publikom u Institutu Brukings i dodao da je to dobra vest za obe zemlje.
Podsetivši da je u toku postupak privatizacije Telekoma Srbija i Aerodroma Nikola Tesla, Vučić je naveo da nećemo sav novac od tih prodaja koristiti pokrivanje buidzetskog deficita.
"U prošlosti je 50 odsto korišćeno za pokrivanje loših kreduita, a ostalih 50 odsto za ulaganja", rekao je Vučić i dodao da će biti završeni i putevi Čačak-Preljina, Koridor 10, ali i pruga Sarajevo-Beograd.
Srbija je, napomenuo je, ostala verna Južnom toku, zbog čega je neprijatno bila iznenađena saznanjem da se od tog projekta odustalo, ali će sada razmotriti cene energenata koje može da dobije od Grčke, Rusije, Hrvatske, ali i od drugih zemalja.
"Radimo na tome da diversifikujemo snabdevanje gasom i to ne krijemo", zaključio je premijer.