ВУЧИЋЕВО ПРЕДАВАЊЕ У ВАШИНГТОНУ: Не плашимо се тешких економских мера
Не плашимо се тешких економских мера које морамо да спроведемо у будућности, поручио је премијер Србије Александар Вучић на предавању о будућности наше земље које је одржао на на вашингтонском Брукингс институту.
"Са тим можемо да изађемо на крај и да те мере храбро спроведемо", истакао је премијер Вучић.
Он је на предавању које је синоћ одржао уи вашингтонском институту рекао да тек треба да завршимо процес приватизације, да променимо радне навике и да пуно радимо на изградњи предузетничког духа у нашој земљи. Нагласивши да је најважнији стратешки циљ Србије да постане чланица Европске уније, приметио је да то значи да морамо да спроведемо веома тешке политичке и економске реформе.
Подсетио је да је српска влада отпочела економске реформе после катастрофалних поплава прошле године, уз подршку ММФ-а, Светске банке, ЕБРД-а и других, те додао да је ревизија аранжмана са ММФ-ом прошла са најбољим оценама.
Такође је поменуо мере Владе Србије за фискалну консолидацију којима је смањен фискални дефицит на ниво испод Мастрихта што је, сматра, изузетан резултат, а успели смо у међувремену да остваримо и привредни раст.
"Ми се не понашамо и не претварамо се као да смо нека велика и важна земља, ми се бавимо собом и нашим локалним проблемима, али смо, на жалост, увек у средишту глобалних проблема", рекао је он, подсетивши на низ ратова које смо водили.
Зато је, сматра, данас време да променимо став и да поново позиционирамо Србију на другачији начин.
"Желимо да у будућности избегавамо проблеме, да будемо мирољубива и демократска држава", закључио је премијер Вучић.
Вучић о актуелним пројектима у Србији, гасној кризи...
Премијер Александар Вучић изјавио је данас да је у почела реализација пројекта брзе пруге Београд - Будимпешта, која ће се градити у сарадњи са Кином, те да недостаје још неколико споразума, којима би Србија добила једнако повољне услове за тај посао као и Мађарска.
"Радује ме да видим да је почела реализација пројекта. Међутим, морамо да постигнемо јос неколико споразума пре састанка 16 плус један у Пекингу. Мислим да тада можемо да потпишемо споразум уз исте услове које има мађарска страна - мала камантана стопа са дугим периодом отплате", рекао је Вучић у разговору са публиком у Институту Брукингс и додао да је то добра вест за обе земље.
Подсетивши да је у току поступак приватизације Телекома Србија и Аеродрома Никола Тесла, Вучић је навео да нећемо сав новац од тих продаја користити покривање буидзетског дефицита.
"У прошлости је 50 одсто коришћено за покривање лоших кредуита, а осталих 50 одсто за улагања", рекао је Вучић и додао да ће бити завршени и путеви Чачак-Прељина, Коридор 10, али и пруга Сарајево-Београд.
Србија је, напоменуо је, остала верна Јужном току, због чега је непријатно била изненађена сазнањем да се од тог пројекта одустало, али ће сада размотрити цене енергената које може да добије од Грчке, Русије, Хрватске, али и од других земаља.
"Радимо на томе да диверсификујемо снабдевање гасом и то не кријемо", закључио је премијер.