Vučić: Uveren sam da bismo mogli da povećamo plate i penzije
BEOGRAD - Vlada Srbije pokušaće do kraja godine da smanji fiskalni deficit ispod 4,75 odsto BDP-a, da ostvari pozitivan rast privrede od jedan odsto, umesto prognoziranih minus 0,5 do minus jedan odsto, a u 2016. da ostvari pozitivan rast oko tri odsto BDP-a i fiskalni deficit ispod četiri odsto BDP-a, izjavio je danas premijer Srbije Aleksandar Vučić.
Vučić je, posle sednice Predsedništva SNS-a, rekao da je deficit budžeta na kraju marta ove godine za 30 milijardi dinara niži od planiranih 55 milijardi dinara, tako da je ukupni fiskalni deficit u prvom tromesečju ove godine iznosio oko 25 milijardi dinara, ocenjujući da je to veliki uspeh za Srbiju.
Podsećajući da je planirani budžetski deficit za 2015. godinu 191 milijarda dinara, sa kojim su se složili MMF i Svetska banka, Vučić je ukazao da smo u prvom tromesečju uspeli da potrošimo manje ili da zaradimo više i izrazio uverenje da će se taj trend nastaviti.
"Shvatili smo da niko u stvari ne želi dobre vesti, osim običnih građana, običnih ljudi", primetio je Vučić i dodao da ukoliko bi Srbija u narednih šest meseci nastavila da smanjuje deficit budžeta i da pokrene ekonomski oporavak zemlje, to znači da bismo mogli ponovo da pregovaramo sa MMF-om o povećanju plata i penzija.
"Uveren sam da bismo uspeli da obezbedimo i da dobijemo povećanja penzija i plata u javnom sektoru", rekao je Vučić.
Premijer Srbije je preneo prva saznanja da je povećana naplata poreza na dodatu vrednost (PDV) i to nije malo i nije samo posledica borbe protiv "sive" ekonomije i dodao da je povećana i naplata akciza, "iako nam jedan veliki proizvođač gotovo ništa ne uplaćuje ili minimalno uplaćuje".
Povećana je i naplata neporeskih prihoda i kapitalna ulaganja u martu na nivou očekivanog, a ne smanjeno, reako je Vučić.
"Po prvi put u nekoliko poslednjih godina imamo povećanje kreditne aktivnosti i u privredi i kod stanovništva", naveo je predsednik Vlade Srbije i precizirao da povećanje kreditne aktivnosti kod stanovništva iznosi čak 10 odsto, a kod kompanija 5,6 odsto, što znači da je prosečni rast kreditne aktivnosti iznosio 7,1 odsto.
"To su prvi ozbiljni znaci ekonomskog oporavka, ali to nije dovoljno i mi nismo zadovoljni. Nije sve završeno, imamo mnogo rada i truda pred nama", kazao je premijer.
Pogledajte i: