Вучић: Уверен сам да бисмо могли да повећамо плате и пензије
БЕОГРАД - Влада Србије покушаће до краја године да смањи фискални дефицит испод 4,75 одсто БДП-а, да оствари позитиван раст привреде од један одсто, уместо прогнозираних минус 0,5 до минус један одсто, а у 2016. да оствари позитиван раст око три одсто БДП-а и фискални дефицит испод четири одсто БДП-а, изјавио је данас премијер Србије Александар Вучић.
Вучић је, после седнице Председништва СНС-а, рекао да је дефицит буџета на крају марта ове године за 30 милијарди динара нижи од планираних 55 милијарди динара, тако да је укупни фискални дефицит у првом тромесечју ове године износио око 25 милијарди динара, оцењујући да је то велики успех за Србију.
Подсећајући да је планирани буџетски дефицит за 2015. годину 191 милијарда динара, са којим су се сложили ММФ и Светска банка, Вучић је указао да смо у првом тромесечју успели да потрошимо мање или да зарадимо више и изразио уверење да ће се тај тренд наставити.
"Схватили смо да нико у ствари не жели добре вести, осим обичних грађана, обичних људи", приметио је Вучић и додао да уколико би Србија у наредних шест месеци наставила да смањује дефицит буџета и да покрене економски опоравак земље, то значи да бисмо могли поново да преговарамо са ММФ-ом о повећању плата и пензија.
"Уверен сам да бисмо успели да обезбедимо и да добијемо повећања пензија и плата у јавном сектору", рекао је Вучић.
Премијер Србије је пренео прва сазнања да је повећана наплата пореза на додату вредност (ПДВ) и то није мало и није само последица борбе против "сиве" економије и додао да је повећана и наплата акциза, "иако нам један велики произвођач готово ништа не уплаћује или минимално уплаћује".
Повећана је и наплата непореских прихода и капитална улагања у марту на нивоу очекиваног, а не смањено, реако је Вучић.
"По први пут у неколико последњих година имамо повећање кредитне активности и у привреди и код становништва", навео је председник Владе Србије и прецизирао да повећање кредитне активности код становништва износи чак 10 одсто, а код компанија 5,6 одсто, што значи да је просечни раст кредитне активности износио 7,1 одсто.
"То су први озбиљни знаци економског опоравка, али то није довољно и ми нисмо задовољни. Није све завршено, имамо много рада и труда пред нама", казао је премијер.
Погледајте и: