Zašto je London prestonica razvoda?
LONDON – Las Vegas je možda najbolje mesto za venčanje, ali London je poznat kao prestonica razvoda na svetu. To dokazuje i poslednji slučaj razvoda bivše malezijske misice i njenog muža tajkuna, za basnoslovnu sumu novca.
Hiljade bogatih Kineza, Rusa, Amerikanaca i Evropljana, koji rade u Londonu ili poseduju nekretninu u Velikoj Britaniji, sada okončavaju svoje brakove u ovoj prestonici.
U britanskoj štampi je poznat slučaj biznismena Ko Kej Penga, koji poseduje najmanje 500 miliona evra i Polin Čaj, koja poseduje 1000 pari cipela i 22.000 funti mesečni džeparac i Rols Rojsa sa šoferom.
Njihov slučaj je samo jedan od mnogih koji ukazuju na fenomen po kome su advokati za razvode postali bogati kao i neki od njihovih klijenata.
„Engleska je postala vrlo atraktivna za supruge, posebno zato što su ovde takse mnogo veće nego bilo gde na svetu“, rekla je Sandra Dejvis, šef porodične advokatske kancelarije, koja je zastupala princezu Dajanu, u toku razvoda sa princom Čarlsem, kao i manekenku Džeri Hol, koja se razvela od pevača Rolingstonsa, Mik Džegera.
Razvod malezijske misice Polin Čaj je trebalo da bude na malezijskom sudu, ali je sudija londonskog Višeg suda presudio da se ipak obavi u Londonu, što je naišlo na oduševljenje Polin Čaj.
„Zadovoljna sam što je sudija prepoznao moju bliskost sa ovom divnom zemljom“, rekla je ona u izjavi za novinare. „Srećna sam što su moja deca, ali i moje cipele našle dom ovde.“
Njen pravni tim, predvođen „divom razvoda“ Ajšom Vardag, je uspešno dokazao da je Polin živela u Engleskoj, i to ni manje, ni više, nego na imanju u okolini Londona vrednom 30 miliona funti, na površini od 405 hektara, sa mini zoo-vrtom.
Ovaj slučaj bi mogao da bude novi rekord engleskih najskupljih razvoda, ako se ima u vidu dužina spornog braka, koji je trajao preko 40 godina. Dosadašnji rekord drži pokojni ruski oligarh Boris Berezovski, koji je platio 220 miliona funti bivšoj ženi Galini Bešarovoj, 2011. godine.
Iako ne može sa preciznošću da se kaže koliki procent razvoda u Londonu ima internacionalni element, Dejvis kaže da je čak 75 odsto njenih klijenata iz inostranstva.
Šta je onda ono što Englesku čini tako atraktivnom destinacijom za razvode?
„Ukratko, odgovor je novac“, rekla je Elizabet Hiks, partner u advokatskoj kancelariji Irvin Mičel. Počevši od 2000. godine, engleski sudovi su koristili osnovnu pretpostavku da zajedničku imovinu treba podeliti na jednake delove, i favorizovali su manje bogatog supružnika.
Još jedan bitan faktor su predbračni ugovori, koji su potpisani da bi zaštitili bogatijeg supružnika, nisu pravno obavezujući u Engleskoj.
Pogledajte i: KREATIVNI RAZVOD: Moju ženu kontroliše duh iz lampe!
NI U DOBRU, NI U ZLU: Dnevno se raspadne 10.000 brakova
Razvodi poznatih!