Зашто је Лондон престоница развода?
ЛОНДОН – Лас Вегас је можда најбоље место за венчање, али Лондон је познат као престоница развода на свету. То доказује и последњи случај развода бивше малезијске мисице и њеног мужа тајкуна, за баснословну суму новца.
Хиљаде богатих Кинеза, Руса, Американаца и Европљана, који раде у Лондону или поседују некретнину у Великој Британији, сада окончавају своје бракове у овој престоници.
У британској штампи је познат случај бизнисмена Ко Кеј Пенга, који поседује најмање 500 милиона евра и Полин Чај, која поседује 1000 пари ципела и 22.000 фунти месечни џепарац и Ролс Ројса са шофером.
Њихов случај је само један од многих који указују на феномен по коме су адвокати за разводе постали богати као и неки од њихових клијената.
„Енглеска је постала врло атрактивна за супруге, посебно зато што су овде таксе много веће него било где на свету“, рекла је Сандра Дејвис, шеф породичне адвокатске канцеларије, која је заступала принцезу Дајану, у току развода са принцом Чарлсем, као и манекенку Џери Хол, која се развела од певача Ролингстонса, Мик Џегера.
Развод малезијске мисице Полин Чај је требало да буде на малезијском суду, али је судија лондонског Вишег суда пресудио да се ипак обави у Лондону, што је наишло на одушевљење Полин Чај.
„Задовољна сам што је судија препознао моју блискост са овом дивном земљом“, рекла је она у изјави за новинаре. „Срећна сам што су моја деца, али и моје ципеле нашле дом овде.“
Њен правни тим, предвођен „дивом развода“ Ајшом Вардаг, је успешно доказао да је Полин живела у Енглеској, и то ни мање, ни више, него на имању у околини Лондона вредном 30 милиона фунти, на површини од 405 хектара, са мини зоо-вртом.
Овај случај би могао да буде нови рекорд енглеских најскупљих развода, ако се има у виду дужина спорног брака, који је трајао преко 40 година. Досадашњи рекорд држи покојни руски олигарх Борис Березовски, који је платио 220 милиона фунти бившој жени Галини Бешаровој, 2011. године.
Иако не може са прецизношћу да се каже колики процент развода у Лондону има интернационални елемент, Дејвис каже да је чак 75 одсто њених клијената из иностранства.
Шта је онда оно што Енглеску чини тако атрактивном дестинацијом за разводе?
„Укратко, одговор је новац“, рекла је Елизабет Хикс, партнер у адвокатској канцеларији Ирвин Мичел. Почевши од 2000. године, енглески судови су користили основну претпоставку да заједничку имовину треба поделити на једнаке делове, и фаворизовали су мање богатог супружника.
Још један битан фактор су предбрачни уговори, који су потписани да би заштитили богатијег супружника, нису правно обавезујући у Енглеској.
Погледајте и: КРЕАТИВНИ РАЗВОД: Моју жену контролише дух из лампе!
НИ У ДОБРУ, НИ У ЗЛУ: Дневно се распадне 10.000 бракова
Разводи познатих!