"МОЛИМ ВАС, ЕВАКУИШИТЕ СЕБЕ И СВОЈЕ БЛИЖЊЕ...АКО МОЖЕТЕ" Језиве сцене широм Европе - Број мртвих расте, многи градови блокирани и поплављени
Незапамћене поплаве које је изазвао циклон Борис погодиле су Средњу Европу. Најмање 16 људи је страдало, а бујице и даље носе све пред собом. Хиљаде људи евакуисано је из својих домова у Пољској, Чешкој, Аустрији и Румунији. У Будимпешти су у току припреме за "поплаву деценије".
Најмање 16 људи погинуло је у поплавама широм Европе.
У Пољској је ауто у ком су били родитељи са децом однела бујица. Градоначелник Будимпеште упозорио да граду прети највећа поплава у претходној деценији.
Путници и посада су заробљени на крузеру у Аустрији. Аустријски канцелар Карл Нехамер објавио је да је око 2.400 војника у приправности.
Брана је пукла у Пољској, у близини границе са Чешком.
У Хрватској се очекује да ће ниво Дунава да порасте 6 метара.
Ово су сумирани подаци који су обележили понедељак, 15. септембар, а који се тичу Европе у којој је циклон Борис направио општи хаос.
Броје се жртве, штета је огромна, а све је стало у појединим европским градовима. Делује као да катастрофи нема краја.
Вероватно једна од најпотреснијих порука долази из Пољске.
Градоначелник Нисе, града са више од 40.000 становника на југу Пољске, позвао је становнике да се евакуишу одмах након што је оштећен оближњи насип.
"Молим вас да евакуишете своје ствари, себе, своје најмилије. Одмах идите на виши спрат јер талас може бити висок и неколико метара. То значи да ће цео град бити поплављен", написао је градоначелник Кордиан Колбиарз.
Потврђено је да је четворо страдало у Пољској, иако је портпарол министарства унутрашњих послова рекао да тачан узрок смрти код свих тек треба да се утврди.
У Аустрији су на североистоку земље погинуло двоје људи од 70 и 80 година.
Један од њих, мештанин града Хеберсдорфа, изгледа да је покушавао да испумпа воду из стана када се утопио, преносе аустријски медији.
Осам смртних случајева забележено је и током викенда у Пољској, Румунији и Аустрији, где је један ватрогасац погинуо током акције спасавања.
Екстремне падавине постају све учесталије у Европи, као и у већем делу света, због климатских промена.
Иако су се услови стабилизовали у неким деловима централне Европе, други региони се припремају за могућу опасност.
У Словачкој је поплавио Дунав у Старом граду престонице Братиславе, а локални медији извештавају да је ниво воде премашио девет метара и да се очекује да ће даље расти.
Мађарски премијер Виктор Орбан написао је на Иксу да је одложио све међународне обавезе „због екстремних временских услова и поплава у Мађарској".
Највише падавина је било у Чешкој.
У североисточном граду Јесенику, од четвртка ујутро пало је 473 милиметра - пет пута више од просечне количине падавина за месец дана.
Чешка престоница Праг не жели да ризикује после поплава које су разориле град пре две деценије.
Путеви су у великој мери непроходни, а железнички саобраћај је обустављен у многим деловима земље.
Пољски премијер Доналд Туск рекао је да ће милијарду злота, што је више од 200 милиона евра бити издвојено за жртве поплава. Додао је и да ће Пољска аплицирати за помоћ од ЕУ фондова.
Пољска је у понедељак прогласила стање природне катастрофе, како би олакшала да се реагује у ванредним ситуацијама и придобије фондове ЕУ.
У понедељак ујутро, градоначелник Пацзкова на југозападу Пољске позвао је становнике да се евакуишу пошто је вода почела да се излива у оближњем резервоару, угрожавајући град.
У другим деловима Пољске, међутим, нивои воде сада опадају, наводе локални званичници.